Atrakcje klimatycznej dzielnicy Zatybrze – czyli co warto zobaczyć w Rzymie?

Zatybrze – Trastevere jest to mała dzielnica znajdująca się na obrzeżach Rzymu. Pomimo, iż świat w bardzo szybkim tempie się rozwija, stawiane są nowe budynki, a miasta już nie wyglądają jak dawniej, to jednak ta dzielnica zachowała swój styl i urok. Nie ma tu nowoczesnych atrakcji, lecz historyczne budynki, kościoły oraz muzeum.

Zabytki i atrakcje Zatybrza, które warto zwiedzić

Rozpocznijmy naszą wycieczkę od San Benedetto in Piscinula. Jest to maleńki kościół w stylu romańskim. Ciekawostką jest, że w miejscu, gdzie stoi obecnie kościół, niegdyś stał dom założyciela zakonu Benedyktów.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Santa Cecilia in Trastevere. Jest to bazylika św. Cecylii. Warto wspomnieć, że w tym miejscu stał dom św. Waleriana, który był poganinem. Nawrócił się on na chrześcijaństwo za namową żony oraz umarł za wiarę. Bazylikę okala piękny baldachim w stylu gotyckim, dzieło Arnolfa di Cambia. Pod baldachimem stoi piękny posąg ukazujący układ ciała Cecylii taki sam jaki znaleziono w katakumbach św. Kaliksta. Figurę Cecylii wykonał Stefano Moderna w 1599 r.

Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu - jedna z atrakcji Rzymu
Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu – jedna z atrakcji Rzymu

Będąc w Santa Cecilia in Trasteverte warto zwiedzić rezerwat archeologiczny, gdzie znajdują się pozostałości rzymskiej kamienicy z II w.n.e.
W chórze zakonnic przetrwały fragmenty dzieła przedstawiającego Sąd Ostateczny. Dzieło zostało wykonane przez Pietra Cavalliniego. Koszt wejścia na Chór to 2,50 euro.

Następnym kościołem znajdującym się w pobliżu jest Kościół Franciszkański – San Francesco a Ripa, który zawdzięcza swój urok Kaplicy błogosławionej Ludwiki Albertoni. Wewnątrz Kaplicy znajduje się posąg Ludwiki przedstawiający jej zbliżającą się śmierć. Dzieło zostało wykonane przez Berniniego.

Najbardziej znanym zabytkiem Zatybrza jest Kościół Santa Maria in Trastevere. Jest to świątynia Najświętszej Marii Panny, oraz najstarsza świątynia w Rzymie. W miejscu, gdzie stoi teraz świątynia, w dniu narodzin Jezusa wytrysnęło tu źródło oliwy. Świątynia została wybudowana około XII w. Wnętrze świątyni zachwyca bogactwem malowideł, mozaik oraz antycznych kolumn. W kaplicy znajduje się jedna z najstarszych ikon maryjnych-Madonna Della Clemenza ukazująca Matkę Boską z dzieciątkiem i aniołami.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu
Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu

Nieopodal stoi kościół San Calisto za którym kryje się historia śmierci św. Kaliksta. Na miejscu tego kościoła stał dom św. Kaliksta, który został wrzucony do studni z przywiązanym u szyi kamieniem. Kamień do dziś jest przechowywany w niszy w ścianie kościoła.

W Zatybrzu można także zobaczyć mały kościółek Sant’Egidio znajdujący się przy ulicy Via Della Scala. Obecnie znajduje się tu MuzeumMuseo di Roma in Trastevere.

Na zakończenie przyjemnej wycieczki po antycznych, starożytnych zabytkach warto zobaczyć ogromną rezydencję Villa Farnesina w stylu renesansowym, zaprojektowaną przez Baldasare Perruzi. Wszelkie artystyczne dodatki, dekoracje i freski wykonał Rafael. Na parterze możemy zobaczyć znany Triumf Galatei oraz Wesele Psyche na sklepieniu loggii. Idąc dalej na piętro zauważamy piękne dzieło z mitologicznymi postaciami wykonane przez Perruziego.

Villa Farnesina-co warto zwiedzić w Rzymie
Villa Farnesina-co warto zwiedzić w Rzymie

Wieczorami warto odpocząć w jednej z małych restauracji, które także zachowały swój urok. Na zewnątrz restauracji na każdym ze stolików stawiana jest świeczka, która nadaje tajemniczości miejscu, a delikatne płomienie wzbogacają historyczną dzielnicę i pobudzają do życia.

Leave A Reply

Navigate