Zabytki Wzgórza Celius oraz zwiedzanie zespołu urbanistycznego Lateran w Rzymie

Celius zwane Monte Celio jest to piękne wzgórze pełne lasów i zieleni. W większości znajdują się tam parki, jednakże oprócz uroków natury w Celius możemy zwiedzić kilka starych kościołów. Wschodnia część zwana jest już Lateran. Choć nie wygląda już jak wzgórze, nie utraciła swego uroku. Lateran posiada cenną, dobrze zachowaną Bazylikę św. Jana, która wciąż przyciąga turystów. Tak jak pozostałe wzgórza w Rzymie.
Celius na mapie

Atrakcje Lateran w Rzymie

Warto wiedzieć, że dzisiejsza Bazylika św. Jana na Lateranie była niegdyś rezydencją papieży. Pomimo, że teraz Watykan jest Stolicą Apostolską to i tak Bazylika nie traci swych przywilejów. Nazywana jest Głową i Matką Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. San Giovani in Loterano- Bazylika św. Jana jest budowlą bogatą w elementy łączące różne style. Poczynając od najstarszych elementów takich jak posadzki ze średniowiecza, freski na filarach, które przedstawiały Bonifacego VII ogłaszającego w 1300 r. Pierwszy Rok Święty, poprzez przyciągający wyzłacany sufit nawy z XVI w. oraz zachwycający ażurowy baldachim w stylu gotyckim. Przed wejściem rzucają się w oczy ogromne rzeźby dwunastu apostołów. Na krużgankach, które są pięknie ozdobione w stylu romańskim, obecnie znajduje się Muzeum. Najciekawszym zabytkiem Muzeum jest popiersie Chrystusa z około VI w.

Bazylika św. Jana na Lateranie - jeden z najważniejszych zabytków
Bazylika św. Jana na Lateranie – jeden z najważniejszych zabytków

Będąc w pobliżu warto także zobaczyć Piazza di Porta Maggiore. Jest to antyczna brama wzniesiona jeszcze przez Cesarza Klaudiusza w 55 r. n.e.

Co warto zobaczyć na wzgórzu Celius?

Przejdźmy teraz do cudownego wzgórza Monte Celio. Jest to wspaniałe miejsce na wypoczynek oraz podziwianie widoków z samego wzgórza. W oddali, pod warstwą zieleni, wynurzają się ukryte kopuły znajdujących się tam kościołów.

Jednym z interesujących kościołów jest kościół San Clemente. Kościół ten został wzniesiony w XII w. w stylu romańskim pod patronem św. Klemensa. Ozdobiony został pięknymi mozaikami oraz malowidłami. San Clemente posiada swoje tajemnicze zejście w dół, które obecnie jest domem prywatnym. W tym miejscu dawniej były odprawiane obrzędy irańskiego boga. Turyści mogą zwiedzić podziemia za opłatą 5 euro.

Bazylika San Clemente - ciekawy zabytek na wzgórzu Celius
Bazylika San Clemente – ciekawy zabytek na wzgórzu Celius

Wartym obejrzenia jest także Bazylika Czterech Świętych Ukoronowanych – Santi Quatro Coronati. Bazylika wzniesiona została w IV w. cała z cegły. Częściowo zachowała swój urok do dnia dzisiejszego. Uwagę zwraca posadzka, która jest z marmuru oraz antyczne kolumny. W kaplicy św. Barbary zauważalne są freski jeszcze z średniowiecza.

Miejsca te zdradzają tajemnice zakryte w starożytnych kościołach i uchylają rąbka swej tajemnicy ciekawym i spragnionym odkrycia historii podróżnikom.

Leave A Reply

Navigate