Zabytki wzgórza Janikulum, jednego z punków widokowych w Rzymie

Dzisiejsza podróż prowadzi nas, aż na Wzgórze Janikulum (Gianicolo) znajdujące się w Rzymie. Legendy mówią, że sama nazwa wzgórza pochodzi od imienia rzymskiego boga Janusa i to jemu zostało poświęcone Wzgórze Janikulum (Gianicolo).

Co warto zobaczyć na wzgórzu Janikulum w Rzymie?

Obecnie na samym szczycie wzgórza rozlega się park pełen drzew oraz krzewów. Część Wzgórza Janikulum stanowi Złota Góra – Montorio. Warto wiedzieć, że w tym miejscu został stracony św. Piotr, dlatego też postawiono na jego cześć kościół zwany San Pietro in Montorio.Budowla prawdopodobnie pochodzi z XV w.

kościół San Pietro in Montorio - jeden z zabytków na wzgórzu Janikulum
kościół San Pietro in Montorio – jeden z zabytków na wzgórzu Janikulum

Obok kościoła stoi też Tempietto, którą zaprojektował sam Barmante, jest to kopuła dobudowana w XVII w.,w stylu renesansowym. W środku kościoła widnieje malowidło Sebastiana del Plombo ukazujące Biczowanie Chrystusa (1518). W drugiej kapliczce znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca św. Franciszka podtrzymywanego przez anioła.

Idąc dalej, śladami podróżnika widzimy nieopodal kościoła ogromną, dobrze zachowaną z XVII w. fontannę – Fontana Paola. Fontanna nosi imię papieża Pawła V Borghese.

Warto, też zwrócić uwagę na Porta San Pancrazio. Porta San Parazio jest to ogromna brama, która znajduje się w murach otaczających całe wzgórze. Mury zostały zbudowane w XVII w. przez Urbana VIII Barberiniego. W przeszłości miały ogromne znaczenie. Celem postawienia muru była obrona m.in. przed Francuzami. Plac oraz pomnik w pobliżu bramy został nazwany imieniem dowódcy Garibaldiego obrońcy Rzymu.

Słynna brama Porta San Pancrazio w Rzymie
Słynna brama Porta San Pancrazio w Rzymie

Mijając Pomnik i idąc wzdłuż Passegiata del Gianicolo zauważamy ogromny, obumarły już dąb, pod którym niegdyś siadał włoski poeta Torquato Tasso. Drzewo zostało nazwane la quercia del Tasso. Dąb obumarł po strzeleniu piorunem w 1843. Będąc w pobliżu warto zobaczyć mały kościół Sant’Onforio w stylu renesansowym.

Opuszczając mury widzimy piękny, duży park z rezydencją Doriów zwaną Villa Doria Pamphilj. W pobliżu Villa Doria Pamphilj stoi bazylika San Pancrazio, która została wzniesiona nad katakumbami.

Leave A Reply

Navigate