Wzgórze Awentyńskie – zwiedzanie i ciekawe miejsca w Rzymie

Wzgórze Awentyńskie jest położone w zacisznym, spokojnym miejscu otulonym dookoła lasami z dala od miasta. Niegdyś była to siedziba mnichów stąd też wzgórze to (tak jak to poprzednio opisywane) posiada ciekawą historię, zabytki, kościoły, klasztory i muzea.

Co warto zobaczyć na Wzgórzu Awentyńskim?

W miejscu, gdzie teraz mamy piękny park, niegdyś był Circus Maximus, co oznacza Największy Cyrk. W tym miejscu odbywały się wyścigi konne. Niestety budynki, które kiedyś tu stały nie przetrwały.

Jednym z zabytków, które przetrwały próbę czasu jest Kościół Santa Sabina. Uwagę przykuwają antyczne drzwi z drewna z V w. Wnętrze wypełnione antycznymi kolumnami, a na ścianie piękna mozaika z V w.

kościół Santa Sabina - jeden z zabytków Wzgórza Awentyńskiego
kościół Santa Sabina – jeden z zabytków Wzgórza Awentyńskiego

Kolejnym tajemniczym miejscem, a zarazem strzeżonym przez policję jest Priorato di Malta czyli Zakon Kawalerów Maltańskich. Tuż obok znajduje się zaciszny park wraz z Kościołem Santa Maria del Priorato. Kościół został zbudowany w XVIII w. Zwiedzić można kościół tylko wtedy kiedy zostanie udostępniony, nie ma konkretnie wyznaczonych dat i godzin wstępu, przez co atrakcja staje się droższa. Będąc w parku warto zobaczyć w jaki sposób tworzy się zieleń wokół kopuły Bazyliki św. Piotra, oraz Bramę prowadzącą do parku w której św. Piotr spogląda przez dziurkę do klucza.

Następnym krokiem naszej wycieczki jest Porta San Paolo– brama miejska prowadząca do Ostii. Przy samej bramie stoi bazylika św. Pawła. Za samą bramą stoi Piramida – jest to grobowiec Caiusa Cestiusa, który zmarł jeszcze w 12 r. p.n.e. Zauważmy jak daleko sięga ten grobowiec i jak długo przetrwał.

Piramida Cestiusza - zwiedzanie Wzgórza Awetyńskiego
Piramida Cestiusza – zwiedzanie Wzgórza Awetyńskiego

Osoby poszukujące historii zapraszamy do Museo delle Mura znajdujące się w budynku Porta di San Sebastiano. Można zobaczyć liczne inskrypcje na ścianach oraz wystawy. Z góry wieży rozpościera się piękny widok, a w oddali widać Łuk Druzusa. Warto także zobaczyć Centrale Montemartini, niegdyś była to Elektrownia. Obecnie możemy tu zobaczyć piękne mozaiki, freski oraz starożytne galerie sztuki.

W poszukiwaniu starożytnej sztuki warto odwiedzić Museo del Monastero di San Paolo. Wejście jest bezpłatne. W pobliżu mamy kilka muzeów, które warto odwiedzić, są nimi: Museo Nazionale delle Arti e Tradizioni Popolari, które próbuje odzwierciedlić kulturę Włoch, Museo Nazionale Preistorico Etnografio Luigi Pigorini. Bardzo ciekawym muzeum zawierającym nie tylko rzemiosło artystyczne, amulety, tkaniny ale także broń jest Museo dell’Alto Medioevo.

Museo dell’Alto Medioevo na Wzgórzu Awentyńskim
Museo dell’Alto Medioevo na Wzgórzu Awentyńskim

Nie zapomnijmy także zobaczyć kościół Santa Maria in Palmis. Większość z nas zna ten kościół pod nazwą Domine Quo Vadis, co oznacza „dokąd idziesz?”. Nazwa Domine Quo Vadis znana jest z przypowieści, w której św. Piotr, zapytał Jezusa: „dokąd idziesz?” czyli Quo Vadis domine ? A on na to odpowiedział „Idę do Rzymu, dać się powtórnie ukrzyżować.” W tym miejscu obecnie stoi tenże kościół, a wewnątrz nawy wyeksponowany jest kamień na którym miały zostać odciśnięte ślady stóp Zbawiciela.

Leave A Reply

Navigate