Watykan – najważniejsze zabytki Stolicy Apostolskiej

Większość ludzi na świecie słysząc nazwę Watykan, myślami jest z siedzibą byłego Papieża Jana Pawła II. Watykan do tej pory jest Państwem Kościelnym. Obejmuje Bazylikę, Plac Św. Piotra, enklawy oraz pałace i ogrody. Watykan, ponieważ jest Państwem Kościelnym posiada własne barwy państwowe, a są nimi: biały i żółty. Ciekawostką jest, że kolorowe stroje stuosobowej Gwardii Szwajcarskiej Sił Zbrojnych zaprojektował Michał Anioł.

Zwiedzanie Watykanu – największe zabytki

Przenieśmy się na najważniejszą część Watykanu, jest nią plac św. Piotra- Pizza di San Pietro, gdzie odbywają się uroczystości religijne. Projektant Gianlorenz Bernini zaprojektował plac na zamówienie Papieża Aleksandra VII. Cały plac jest otoczony ogromną kolumnadą, na której zostały ustawione posągi 140 świętych. Plac jest tak ogromny, że jest w stanie pomieścić do 300 tys. osób.
Głównym wejściem do Pałacu Papieskiego są wrota strzeżone przez gwardzistów. Przez wrota widać dzieło Berniniego – Scala Regia.

Plac św. Piotra - punkt obowiązkowy w zwiedzaniu Watykanu
Plac św. Piotra – punkt obowiązkowy w zwiedzaniu Watykanu

Przejdźmy do bazyliki św. Piotra – Basilica di San Pietro. Watykańska Świątynia mieści ok. 60 tys. ludzi, jednak nie wielkość czyni ją za najwspanialszą budowlę historii. Bazylika kryje w sobie historię sztuki oraz dzieła artystów. Jednym ze znanych dzieł jest Fasada Carla Maderny. Przed samą fasada stoją piękne figury św. Pawła i św. Piotra. Znanym miejscem bazyliki jest balkon, na którym Papież pokazuje się wiernym.

Warto wspomnieć o wspaniałej rzeźbie Michała Anioła, jest nią Pieta. Rzeźba ukazuje Jezusa Chrystusa po zdjęciu z krzyża wraz z Maryją. Michał Anioł stworzył tą rzeźbę mając 24 lata. Dzieło Michała Anioła nie ukazuje cierpienia i bólu Chrystusa tylko jego smutek.

Pamiętać należy, że w Watykanie, obok kaplicy św. Sebastiana znajduje się grób Jana Pawła II.
W bazylice św. Piotra znajduje się jego grób pod baldachimem ze złoconego brązu oraz pomnik zaprojektowany przez Berniniego. Wnętrze kopuły ozdobione jest mozaikami, uwagę zwraca też wyjątkowy ołtarz oraz okna z witrażami.

Grób Jana Pawła II w Watykanie - jeden z ważniejszych zabytków dla Polaków
Grób Jana Pawła II w Watykanie – jeden z ważniejszych zabytków dla Polaków

Zainteresowanym dziełami sztuki polecamy Muzea Watykańskie- Musei del Vaticano. Muzea Watykańskie zawiera w sobie historię sztuki, arcydzieła biskupów Rzymu, dzieła takie jak obraz namalowany przez Giotta, Święty Hieronim Leonarda Da Vinci oraz sławne płótno Caravaggia. Całość została podzielona na kilka mniejszych ekspozycji. Do najbardziej interesujących można zaliczyć Kaplicę Sykstyńską i Stanze Rafaela, Belweder w Museo Pio-Clementino, Pinakoteka oraz Cortile Della Pigna.

Watykan to nie tylko Stolica Apostolska, to także kryjąca się historia i sztuka znanych artystów. Zachęcamy miłośników odkrywania historii, miłośników sztuki, malarstwa lub rzeźby.

Leave A Reply

Navigate