Pogoda, trasy narciarskie i ceny skipassów w Val di Sole

Regionem narciarskim szczególnie upodobanym przez naszych rodaków jest Dolina Słońca – Val di Sole. Położona we Włoszech w regionie zachodniej części Trydentu. Val di Sole otacza pasmo Dolomitów Brenta oraz masywy Adamello Presanella i Ortles Cevedale.

Mapa Val di Sole

Panują tu doskonałe warunki klimatyczne oraz bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, która działa latem i zimą. Dodatkowo Dolina Słońca kusi znakomitymi warunkami do jazdy na nartach, włoską kuchnią – którą nie trzeba specjalnie reklamować oraz gwarantowaną odpowiednią ilością śniegu. Do tego alpejskie krajobrazy i mamy pełen obraz tego popularnego regionu.

Val di Sole – pogoda

Jak sama nazwa wskazuje Val di Sole słynie ze słonecznych dni, których tu z pewnością nie brakuje. Praktycznie osiem z dziesięciu będzie najprawdopodobniej pod znakiem słońca. Region ten znany jest również z obfitych opadów śniegu, więc o pokrywę i naśnieżenie tras, nie ma co się martwić. Sezon zaczyna się tu z początkiem grudnia, jednak w praktyce są to najczęściej okolice świąt Bożego Narodzenia.

Warunki narciarskie w Val di Sole
Warunki narciarskie w Val di Sole

Główne ośrodki narciarskie Val di Sole

Dolina Słońca to prawdziwy raj dla miłośników śnieżnego szaleństwa. Dla narciarzy przygotowano tu prawie 300km tras zjazdowych o różnorodnym stopniu trudności. Jest tu 115 wyciągów narciarskich, którymi dotrzemy na stok, a okolica oferuje znakomite warunki noclegowe. Ośrodki narciarskie połączone są ze sobą nartostradami, na które mogą nas zawieźć skibusy.

Najważniejsze miejscowości Val di Sole to: Folgarida, Madonna di Campiglio, Marilleva i Passo Tonale. Folgarida i Marilleva to małe miejscowości, powstałe pod koniec lat sześćdziesiątych. Obie niestety nie mogą poszczycić się typowo alpejską, urokliwą zabudową, jednak w zamian narciarze mają bardzo blisko do infrastruktury. Dla wielbicieli desek,przygotowano tu snowparki. Oba ośrodki mają bezpośrednie połączenie z trasami popularnej Madonna di Campiglio.

To właśnie tu najczęściej przybywają rodziny z dziećmi, gdyż jest wiele dróg o łatwym i średnim stopniu trudności. Idealne do nauki jazdy dla najmłodszych. Większość tras jest prowadzona po terenie zalesionym, na wysokości 900 do 2180 m n.p.m i nie brakuje tu również najtrudniejszych szlaków.

Madonna di Campiglio - najpopularniejszy ośrodek narciarski w Val di Sole
Madonna di Campiglio – najpopularniejszy ośrodek narciarski w Val di Sole

Miejscowość Madonna di Campiglio jest nazywana królową śnieżnych sportów. Z kolei leżące na pograniczu Trydentu i Lombardii – Passo Tonale, gdzie swój początek ma infrastruktura wwożąca narciarzy na pobliski lodowiec – Presena. Dzięki czemu narciarstwo można tu uskuteczniać przez cały rok.

Okolica jest znana z bogatej ilości tras o różnym stopniu trudności oraz fantastycznych widoków. W zeszłym sezonie powstał tu także nowy wyciąg – z Passo Paradiso na lodowiec Presena, a stary krzesełkowy Casola wymieniono na nowocześniejszy.

Trasy narciarskie oraz baza apres-ski w Dolinie Słońca

Rejon Val di Sole znany jest głównie z Karuzeli narciarskiej – (Skiarea) Madonna di Campiglio – Pinzolo – Folgarida – Marilleva. Dla narciarzy przygotowano 150 km tras, zróżnicowanych pod względem poziomu trudności. Jest coś dla początkujących, zaawansowanych, ale także znajduje się tu najtrudniejsza opcja w rejonie – DoloMitica w Pinzolo o długości 5750 m, gdzie różnica poziomów wynosi aż 1248m.

Dla miłośników sportów zimowych przygotowano także 65 wyciągów oraz kilka snowparków. W okolicach Passo Tonale można zjechać najdłuższą Alpach nartostradą (Paradiso), która z pewnością nie należy do najłatwiejszych.

Baza apres-ski jest tak, jak wszystko w Dolinie Słońca, mocno rozwinięta. Po śnieżnych szaleństwach jest możliwość skorzystania z innych sportów, np.: łyżwiarstwa, pływania, jazdy konnej i gry w tenisa. Dla amatorów mocnych wrażeń przygotowano wspinaczkę lodową (ski-alpinizm) po szczytach lub zamarzniętych wodospadach.

Kiedy potrzebujemy relaksu, warto zainteresować się lokalną ofertą SPA. Jeśli komuś jeszcze mało, w okolicy można uprawiać narciarstwo biegowe, ponieważ wytyczono tu kilkadziesiąt kilometrów bardzo urozmaiconych tras. Wieczorami okolica obfituje w nocne lokale i dyskoteki, gdzie zabawa może trwać do białego rana. Liczne lokale i restauracje oferują dania kuchni międzynarodowej, ale także lokalne przysmaki.

Ceny skipassów w Val di Sole

Odwiedzając Dolinę Słońca warto skorzystać ze skipassu Superskirama lub skipassu lokalnego, ważnego na jeden, dany ośrodek narciarski. Ten pierwszy jest korzystny, gdyż umożliwia korzystanie z całej infrastruktury bez ograniczeń ze wszystkich stoków Passo Tonale oraz Madonna di Campiglio, Marilleva-Folgarida, Pejo, Pinzolo, Andalo-Fai della Paganella, Monte Bondone, a także Folgarida-Lavarone. Łącznie to prawie 300 km tras i nartostrad.

Ceny są zróżnicowane w zależności od terminu pobytu. Na Sylwestra i w wysokim sezonie jest najdrożej. Obecnie cena skipassu na 6 dni w lutym przyszłego roku kosztuje dla osoby dorosłej 213euro, dla dzieci (ur. po 2000r) 158euro, a dla seniorów (ur. przed 1951r) 195euro. Można uzyskać zniżkę dla dzieci urodzonych po 2008 roku, gdy jeden z rodziców ma wykupiony normalny skipass, wówczas nasza pociecha otrzyma bilet gratis.

Można również znaleźć oferty hoteli razem z tzw. Free Ski, czyli gratisowym skipassem. Przy wykupie noclegów w danych ośrodkach narciarskich, czy hotelach otrzymujemy bezpłatnie karnety narciarskie. W Dolinie Słońca tego typu akcje można upolować przy wyjeździe w grudniu (czasem nawet pod koniec listopada), a także na przełomie marca i kwietnia.

Leave A Reply

Navigate