Ośrodki i warunki narciarskie w Val di Fassa we Włoszech

W samym sercu Dolomitów położona jest bardzo popularna wśród narciarzy dolina Val di Fassa we Włoszech. Znajduje się ona między masywami Sella i Sassolungo. Val di Fassa kusi alpejskimi krajobrazami, dobrze naśnieżonymi stokami oraz przyjaznym klimatem.

Dla miłośników białego szaleństwa to prawdziwy raj. Znajdują się tu doskonale przygotowane trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Można uprawiać ski-alpinizm, freeride oraz narciarstwo biegowe. Sezon w dolinie Val di Fassa trwa mniej więcej od grudnia do kwietnia.

Mapa Val di Fassa

Ośrodki narciarskie w Val di Fassa

Najbardziej znane i niezwykle popularne ośrodki narciarskie Val di Fassa to: Canazei, Pozza di Fassa, Moena oraz Campitello.

Canazei to najpopularniejszy kurort Val di Fassa. Doskonale umiejscowiony – blisko jest tu do Marmolady, karuzeli Sella Ronde oraz na Ciampac. Miejscowość stanowi centrum narciarstwa, ale także rozrywki. Ofreta apres-ski jest szeroka, od oświetlonych snowparków, lodowisk po otwarte do późnych godzin nocnych lokale i puby. Pobliskie jadłodajnie serwują lokalną kuchnię, a nowo wybudowany kompleks krytych basenów ze zjeżdżalniami oraz SPA, dostarcza dodatkowej rozrywki.

Canazei – ośrodek narciarski w Val di Fassa

Pozza di Fassa to mały kurort położony w najszerszej części doliny. Jest tu gwarancja pięknych widoków oraz bliskość do wyciągów Sella Rondy. W Pozza di Fassa znajduje się oświetlona trasa Alloch o długości 1000 m, z której możemy korzystać po zapadnięciu zmroku. Miejscowość to świetna baza wypadowa do Ski Stadium Val di Fassa i Buffaure.

Moena to największe miasteczko w rejonie z piękną, zabytkową architekturą, która nadaje jej specyficznego uroku. Moena położona jest w samym sercu terenów narciarskich Ski Area Tre Valli. Miejscowość tętni życiem w dzień i w nocy. Nazywana dobrą wróżką, z którą wiąże się legenda o królu Laurino. Moena to także już od lat siedziba stylu życia Slow Food.

Campitello to dość senna miejscowość, położona blisko wyciągów. Posiadająca wszystko czego można oczekiwać, jadąc na zasłużony urlop – bazę noclegowo – gastronomiczną oraz połączenia skibusowe z okolicznymi ośrodkami narciarskimi. Dodatkowo system nowoczesnych wyciągów oraz sztucznego naśnieżania sprawia, że sezon narciarski rozpoczyna się tu bardzo szybko.

Ośrodek narciarski w Val di Fassa - Campietello
Ośrodek narciarski w Val di Fassa – Campietello

Trasy narciarskie Val di Fassa

Największą zaletą doliny Val de Fassa jest możliwość uprawiania białego szaleństwa, praktycznie codziennie na innych drogach i nartostradach. Oczywiście wykupując odpowiedni skipass (Dolomiti Superski).

Narciarze mogą poszaleć tu na prawie 230 kilometrach dróg, dostosowanych dla osób o różnych umiejętnościach. Trasy łączy ponad 120 wyciągów narciarskich, w tym także sławną karuzelę Sella Ronda. Jest to trasa widokowa o długości 23 kilometrów, łącząca znane przełęcze, którą możemy pokonać w około 7 godzin. Większość jej tras jest o średnim stopniu trudności i przebiega na wysokości od 1465 m n.p.m. do 2300 m n.p.m.

Jeśli chodzi o najmłodszych to, stosunkowo łatwe trasy znajdziemy w okolicach Catinaccio, Buffaure, Bellamonte i San Pellegrino. Na miłośników wrażeń czeka lodowiec Marmolada, wraz ze swoją trasą zjazdową „La Bellenuse” o różnicy poziomów prawie 2000 metrów oraz dzikie drogi udostępnione na własną odpowiedzialność. Inną znaną trasą jest także Ciampac, czyli droga zjazdowa wprost z Pucharu Świata w Alba di Canazei.

W Val di Fassa znajdziemy również kilka snowparków oraz specjalne przygotowane trasy z hopkami.

Ceny skibusów w Val di Fassa

Tak samo jak w każdych innych ośrodkach narciarskich, tak i w Val di Fassa kursują skibusy pomiędzy różnymi miejscowościami. Zatrzymują się nawet w mniejszych miejscówkach oraz przy wszystkich wyciągach.

Ceny skibusów w Val di Fassa
Ceny skibusów w Val di Fassa

Cena tygodniowego karnetu to 6 euro, a jednodniowy abonament to 2 euro dla osoby dorosłej i młodzieży. Natomiast dzieci poniżej 12 roku życia jeżdżą za darmo. Jeśli zostajemy na cały sezon w Val di Fassa to warto wykupić karnet całościowy za 20 euro.

Leave A Reply

Navigate