Tyrol – doskonałe miejsce na snowboard i narty w Austrii

Tyrol rozciąga się na obszarze od St.Anton am Arlberg po Kitzbühel, Alpy Zillertalskie, po Tyrol Wschodni wraz z pięcioma lodowcami. Ten austriacki region jest bardzo popularny wśród polskich narciarzy i snowboardzistów. To serce Alp zachwyca, nie tylko pięknymi krajobrazami gór i lodowców, ale również świetnie przygotowaną bazą narciarską.

Okolice Tyrolu to doskonałe miejsce na udany wypoczynek zimowy. Polecany zarówno dla zaawansowanych miłośników nart, jak i rodzin z dziećmi, które rozpoczynają swoją przygodę z tym zimowym sportem.

Stolicą regionu jest Innsbruck, który nie tylko stanowi jego centrum, ale jest również ośrodkiem kulturalno – zabytkowym. Kiedy po szaleństwie na stokach, zapragniemy odmiany. Tyrol to miejsce chętnie odwiedzane zarówno zimą, ale również latem. Atrakcji i różnych form wypoczynku tu nie brakuje.

Warunki narciarskie w Tyrolu

Tyrol to istny raj dla miłośników wszelakich zimowych sportów. Na narciarzy czeka tu aż 4000 km tras i nartostrad, specjalnie dla nich przygotowanych, do tego 1200 nowoczesnych wyciągów i 80 ośrodków narciarskich. Na pięciu lodowcach, którymi szczyci się ten region sezon narciarski trwa praktycznie przez cały rok. Trasy są urozmaicone i przeznaczone dla różnych stopni umiejętności.

Warunki narciarskie w Tyrolu
Warunki narciarskie w Tyrolu

Można tu uprawiać również narciarstwo biegowe na blisko 5700 km dróg, a dla amatorów pieszych wycieczek przygotowano 3300 km szlaków, które można zwiedzić także zimą. Tyrol jest szczególnie lubiony wśród miłośników snowboardu, to dla nich właśnie stworzono tu prawie w każdej stacji narciarskiej snowparki.

Zawsze można pozjeżdżać torami saneczkowymi i spędzić rodzinnie czas. Dla narciarzy lubiących wieczorne rozrywki, przygotowano oświetlone trasy, a dla żądnych wrażeń szlaki freeride.

Ceny skipassów w Tyrolu

Ceny skipassów są zależne od terminu, długości naszego pobytu oraz obszaru na jakim będą obowiązywać. Dzienny skipass to koszt około 30 – 50 euro. Sześciodniowy to już cena wzrasta do średnio około 200 euro. Dobrą opcją jest możliwość wykupienia skipassu 4/6 lub 5/7 kiedy nie chcemy codziennie korzystać ze stoków.

Zniżki mają dzieci, osoby starsze oraz instruktorzy narciarstwa. Jeśli szukamy oszczędności warto celować w nieco mniej popularne ośrodki lub szukać noclegów ze specjalną ofertą. Poza szczytem sezonu (Sylwester, ferie i Wielkanoc) także jest nieco taniej.

Ośrodki zimowe i lodowce w Tyrolu

Najpopularniejszymi ośrodkami zimowymi na terenach Tyrolu są: Seefeld z nowoczesnymi wyciągami i trasami do narciarstwa biegowego, a także St. Anton am Arlberg położony ponad 2800 m n.p.m z urozmaiconymi terenami oraz Kitzbühel z łagodnymi szczytami i dobrymi warunkami narciarskimi.

Narty Tyrol - Kitzbühel
Narty Tyrol – Kitzbühel

Miejscem uznawanym za najbardziej przyjazny jest lodowiec Stubai. Można tu nie tylko przez cały rok zjeżdżać ze stoków, ale także rozpocząć swoją przygodę z nartami. Podobnie jak na lodowcu Sölden – na początkujących czeka tu niemal 70 km łatwych tras oraz liczne szkółki narciarskie.

Z kolei na najwyżej położonym w Austrii – lodowcu Pitztal, można napić się kawy w bardzo wysoko umiejscowionej kawiarni. Poprzez swoje położenie panują to naprawdę dobre warunki do śnieżnego szusowania, a sezon naturalnie jest dłuższy.

Baza hotelowa

Baza noclegowa w Tyrolu jest mocno rozwinięta, przez co turyści mają szeroki wachlarz wyboru. Od kwater prywatnych, poprzez pensjonaty (gasthofy), mieszkania i apartamenty oraz luksusowe pokoje w 5-gwiazdkowych hotelach, po schroniska młodzieżowe.

Wysoki standard przyciąga tu także gości z zasobniejszym portfelem. Dla amatorów nowych wrażeń jest także możliwość nocowania w igloo, na śniegowym łożu. Oczywiście w specjalnym, ocieplanym śpiworze. Taka przyjemność to koszt około 100 euro za noc.

Baza noclegowa w Tyrolu
Baza noclegowa w Tyrolu

Apres-ski w Tyrolu

Tyrol słynie z bogatej oferty apres-ski. Po szaleństwach na stoku, można się udać do jednej z wielu knajp serwujących lokalne przysmaki. Warto spróbować tyrolskiej zapiekani z ziemniaków i kiełbasy, czy knedli z boczkiem albo serem, podawanych w np. w zupie.

Liczne bary oraz dyskoteki zapraszają do zabawy do białego rana. A ośrodki wellness pomogą się zrelaksować zabiegami SPA. Dla chętnych położone w pobliżu miasta Innsbruck czy Salzburg, kuszą swoimi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą.

Leave A Reply

Navigate