Trójkąt Dalego – trzy miejsca związane z życiem i twórczością Salvadora

Trójkątem Dalego nazwano miejsca w których znajdują się muzea oraz rezydencje znanego artysty Salvadora Dalego. Jak sama nazwa wskazuje są to trzy miejsca: wioska Pubol, Figures oraz port Lligat w pobliżu Cadaques. Każde z tych miejsc kryje w sobie historię życia Dalego i ukazuje jego szczerą miłość do Gali. Znaczenie poszczególnych miejsc dla samego artysty, spróbujemy zobrazować rozpoczynając od historii jego miłości, którą była Gala.

Trójkąt Dalego - Museu Dali
Trójkąt Dalego – Museu Dali

Gala- Galina Iwanowska Diakonowa poznając Dalego była już mężatką. Przyjechała z mężem do Port Lligat, aby poznać znanego katalońskiego malarza Dalego. Salvador Dali twierdził, że to „była miłość od pierwszego wejrzenia”. Podczas wakacji Dali namalował obraz męża Gali- Paula. Po jakimś czasie Dali przyjechał do Paryża, gdzie mieszkali małżonkowie, aby oddać obraz. Warto wspomnieć, że spotkał tam swego znajomego, którym był sam Pablo Picasso. Salvador przyjeżdżając kolejny raz do Paryża, tym razem na wystawę swych obrazów, bez namysłu porwał Galę, która wkrótce została jego żoną.

Muzea i zabytki związane z życiem i twórczością Salvadora Dali

Jednym z miejsc Trójkąta Dalego była wioska Pubol leżąca niedaleko Girony. Jest to mała wioska, w której stały ruiny zamku z 1017r. w stylu gotycko-renesansowym. Dali, znany malarz z duszą artysty, pragnął podarować swej ukochanej niezwykły prezent, którym był owy zamek. Dali odwiedzał ją na jej zaproszenie. Gala mieszkała w tym zamku, aż do swej śmierci. Salvador pochował ją w grobowcu zamku. Ciekawostką jest, że w zamku w Pubol były dwa grobowce. Ten drugi był przeznaczony dla artysty. Wierzył, że poczuje swój koniec, położy się obok niej i znów będą razem. Dali mieszkał w zamku, aż do pożaru. Po pożarze przeniósł się do swojej rezydencji Torre Gateta w miejscowości Figures, gdzie umarł.

Obecnie Zamek Gali jest to muzeum – Casa-Museu Castell Gala Dali. Został udostępniony do zwiedzania po śmierci artysty. Można tam zobaczyć obrazy artysty, które były podarunkami dla Gali oraz jej stroje. Zamek posiada ozdoby, które tworzą literę „G”, piękne ogrody z licznymi rzeźbami oraz basen.

Trójkąt Dalego - Zamek Gali w Pubol
Trójkąt Dalego – Zamek Gali w Pubol

Kolejnym historycznym zabytkiem ukazującym uzdolnienia artystyczne Dalego jest Teatre-Museu Dali. Niegdyś stał w tym miejscu teatr. Dali odbudował budynek, zaprojektował wewnątrz mnóstwo pomieszczeń ozdobionych kryształami, rysunkami oraz rzeźbami. Nazwał muzeum „gigantycznym obiektem surrealistycznym”. W jednej z sal stoi malowidło z wielką kopułą wykonane techniką iluzjonistyczną na której widnieje portret Gali. Znajdują się tam także inne dzieła takie jak: portret prezydenta Stanów Zjednoczonych – Lincolna, które ogląda się przez odwrócony teleskop. Zachowała się także kolekcja innych artystów, które posiadał Dali. Obrazy jego znajomego Picassa, El Greca oraz Duchampa.

Trójkąt Dalego - Teatre-Museu Dali
Trójkąt Dalego – Teatre-Museu Dali

Bardzo ciekawą atrakcją, a zarówno dziełem artysty jest samochód, wewnątrz, którego pada deszcz, a nad karoserią unosi się perska królowa. Dzieło nosi nazwę Deszczowy cadillac. W muzeum jest specjalna sala dla kobiet. Dlaczego dla kobiet? Jest to Wystawa Klejnotów nosząca nazwę Dali-Joes. Znajdują się tam dzieła stworzone ze szmaragdów, szafirów, pereł, złota oraz brylantów. Najbardziej znane dzieła to Oko czasu i Słoń w przestrzeni. Dla dzieci proponujemy Muzeum Zabawek- Museu de Jogutes, gdzie mogą odkryć i „nacieszyć oczy” mnóstwem zabawek wykonanych w Katalonii.

Ostatnim miejscem tworzącym całość Trójkąta Dalego jest zatoka Port Lligat, gdzie znajduje się Casa-Museu Salvator Dali. Turyści mają szanse zobaczyć kolejne dzieła pomysłowego i oryginalnego artysty Dalego. Najbardziej popularne jest ogromne jajo znajdujące się na samym dachu Casa-Museu Salvator Dali. Przed samym wejściem do środka Muzeum warto zwrócić uwagę na ogromną rybę stojącą przed samym domem artysty.

Warto zwiedzić wszystkie te miejsca, aby móc stworzyć w ten sposób obraz Dalego, poznać jego artystyczną duszę, którą odzwierciedlają stworzone przez niego dzieła.

Leave A Reply

Navigate