Teneryfa dla rodzin z dziećmi – praktyczne wskazówki

Wyjazd na Teneryfę razem z dziećmi jest zdecydowanie dobrym pomysłem, by spędzić rodzinne wakacje na Kanarach. Wyspa ta jest już od lat hitem wśród wakacyjnych kierunków, dzięki swojej bardzo rozbudowanej infrastrukturze turystycznej.

Sprzyjający klimat, ładna pogoda oraz szeroka oferta noclegowa przyciąga co roku rzesze turystów, również tych najmłodszych. Liczne hotele oferują wygodne, rodzinne pokoje, kąciki do zabaw dla dzieci oraz szereg animacji w ciągu dnia.

Dodatkowym atutem jest to, że w przeważającej liczbie, są one położone niedaleko od plaży. Na Teneryfie jest moc atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych. Z pewnością nikt nie będzie się tutaj nudził.

Co powinnyśmy wiedzieć, przed wyjazdem z dziećmi?

Pogoda na Teneryfie to chyba jeden z największych atutów tej wyspy. Praktycznie przez większą część roku, świeci na niej słońce. Nawet zimą temperatury w ciągu dnia nie spadają poniżej 20 stopni, jednak wieczory są znacznie chłodniejsze. Warto więc wziąć ze sobą cieplejszą odzież.

Z kolei latem nie ma tu bardzo dokuczliwych upałów, jakie możemy znać ze śródziemnomorskich wysp. Jeśli ktoś nie lubi wysokich temperatur może wybrać północną część Teneryfy, gdzie jest również bardziej zielono. Należy jednak uważać na słońce, nawet przy dużym zachmurzeniu (piasek znad Sahary) promienie mogą poparzyć. Ochrona w postaci kremów z filtrami UV jest jak najbardziej zalecana.

Mapa Teneryfy

Lot do najkrótszych nie należy. W końcu do Afryki mamy tu ledwie 100 km, a do kontynentu europejskiego ponad 1000 km. Trzeba się przygotować na ponad 5 godzinny lot. Z maluchem nie należy to do najprzyjemniejszych rzeczy. Warto zawczasu uszykować jakieś samolotowe rozrywki typu – kolorowanki, książeczki, tablet z grami i bajkami, czy zestaw małych klocków bądź puzzli.

Plaże na Teneryfie w dużej mierze są sztucznie usypane z piasku nawiezionego z Afryki, albo czarne ze względu na wulkaniczne pochodzenie. Nie są najpiękniejsze, bo kolor piasku znacznie odbiega od bałtyckich plaż. Jednak szybko człowiek się przyzwyczaja do ich ciemnego zabarwienia.

Dla dzieci piasek, to piasek, ważne że można ulepić z niego różne budowle. Mimo obaw, piasek nie brudzi i łatwo się go pozbyć. Woda w oceanie jest ciepła, a wejście do morza jest najczęściej łagodne. Falochrony chronią przed falami i prądami morskimi, więc można się spokojnie kąpać, jednak nie wszędzie tak jest.

Serwis plażowy, praktycznie na każdej z plaż stoi na wysokim poziomie. Oprócz leżaków i parasoli, mamy tu toalety, prysznice, przebieralnie oraz bary. Czasem nawet w niewielkiej odległości – na promenadzie są inne atrakcje dla maluchów, typu trampoliny czy place zabaw.

Ciemne plaże na Teneryfie
Ciemne plaże na Teneryfie

Na samą plażę, w większości przypadków wjedziemy bez problemów wózkiem, bo są na nich specjalnie wyłożone drewniane ścieżki. Praktycznie każda plaża ma ratownika, czasem nawet punkt medyczny. Jest czysto, można więc bez obaw chodzić boso, o ile temperatura piasku na to pozwala.

Zaopatrzenie w sklepach jest bardzo dobre. Praktycznie na każdym kroku dostaniemy wszystkie potrzebne dla dzieci towary. Od pieluch, słoiczków i chusteczek, po różnego rodzaju dmuchane zabawki, ręczniki oraz kremy z filtrem. W razie czego, w każdej turystycznej miejscowości jest apteka, w której oprócz leków dostaniemy także butelki i inne akcesoria dziecięce.

Opieka zdrowotna w nagłych przypadkach jest zapewniona jeśli mamy wyrobioną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana jest od ręki w naszym regionalnym oddziale NFZ, trzeba tylko przynieść ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia z pracy.

Jednak na wyjazd warto ubezpieczyć się indywidualnie, bo w większości wizyt u lekarza może być prywatnych (tych ponad podstawowych). Po przyjeździe do Polski, należy okazać rachunek ubezpieczycielowi, który powinien zwrócić nam poniesione koszty. Apteki na Teneryfie oznaczone są zielonym krzyżem i napisem Farmacia.

Po wyspie najlepiej poruszać się wynajętym samochodem. Stan dróg jest naprawdę bardzo dobry. Praktycznie całą wyspę można objechać bezpłatnymi autostradami. Wynajem auta nawet na kilka dni nie jest drogi, tak samo jak cena benzyny. Warto jednak dokładnie czytać umowy, które podpisujemy, bo często trzeba płacić dodatkowo za pełen bak paliwa. Niekiedy również wynajem fotelików dla dzieci jest dość drogi.

Najwygodniejszy transport na Teneryfie - samochód
Najwygodniejszy transport na Teneryfie – samochód

Transport publiczny na Teneryfie należy do firmy przewozowej TITSA i możemy nim dojechać praktycznie wszędzie. Jednak zazwyczaj kierowca zatrzymuje się na każdym przystanku, objeżdżając przy tym najmniejsze miejscowości, więc taka podróż może być długa.

Warto zaopatrzyć się w kartę BONO, która obniży koszt przejazdu o 30%, a jeśli będziemy musieli przesiąść się na kolejny bus, to za następny bilet zapłacimy tylko połowę jego wartości. Dostaniemy ją w kioskach i na dworcach autobusowych. Karta działa na takiej zasadzie, że kupujemy konkretną wartość np. 15 euro i jeździmy do wyczerpania środków. Po wejściu do autobusu, trzeba ją włożyć do czytnika i powiedzieć kierowcy gdzie się zmierza. Cała rodzina włącznie z dziećmi może jechać na jedną kartę. Środki zostaną pobrane za całą np. czteroosobową rodzinę.

Jeśli nie kupimy karty, jednorazowy bilet dostaniemy również u kierowcy, ale wówczas będzie on droższy. Trzeba wziąć również pod uwagę fakt, że to kraj południowców i nie zawsze autobus przyjedzie punktualnie, zgodnie z rozkładem jazdy.

Jeśli chodzi o to co robić na Teneryfie z dziećmi – w tym artykule mamy to osobno opisane, gdyż atrakcji na tej wyspie nie brakuje. Zarówno dla tych mniejszych, jak i większych pociech.

Leave A Reply

Navigate