Teneryfa z dziećmi – atrakcje turystyczne

Teneryfa to raj dla tych małych, jak i większych dzieci. Atrakcji nie brakuje i nikt tu z pewnością nie będzie się nudził. To idealne miejsce dla kilkulatków, jak i nieco większych latorośli. Wśród wszystkich atrakcji na wyspie, wybraliśmy te najciekawsze dla rodzin z dziećmi:

Parki rozrywkowe

Siam Park – jedna z największych atrakcji na wyspie, raj dla maluchów i nastolatków oraz ich rodziców. Jest to największy wodny park w całej Hiszpanii oraz jeden z lepszych w Europie. Powierzchnia jego to niebagatelne 18 i pół hektara, więc na tą atrakcję trzeba przeznaczyć jeden dzień zwiedzania.

Siam Park umiejscowiony jest w południowej części Teneryfy, w Costa Adeje, tuż przy autostradzie TF1. Park otoczony jest bujną roślinnością, a na wejściu witają nas foki w lazurowym basenie. Cały kompleks jest wybudowany w stylu tajlandzkiej architektury i składa się z ponad 25 różnych budynków oraz kilkunastu zjeżdżalni wodnych.

Siam Park
Siam Park
Największa z nich ma wysokość prawie 8-miu pięter (The Tower of Power) i tylko nieliczni mają odwagę nią zjechać. Tym bardziej, że biegnie ona również tunelem przez basen z prawdziwymi, ale nieco ospałymi rekinami. Najbardziej spokojną atrakcją jest z kolei spływ leniwą rzeczką – Mai Thai. Wówczas wygodnie rozłożeni w pontonach, płyniemy z nurtem rzeki. Dla łaknących większych wrażeń, przygotowano specjalną trasę z bardziej rwącym prądem i przepłynięciem tunelu nad którym pływają rekiny. Dużą atrakcją jest też rajska plaża z białym piaskiem oraz dużym basenem z pojawiającą się co pół godziny sztuczną, trzy metrową falą. Dla najmłodszych przygotowano wielopoziomowy system małych zjeżdżalni, mostów, psikawek i wodospadów w Lost City. Wrażeń dla starszaków dostarczą na pewno spływy kilkuosobowymi pontonami na różnych ślizgawkach i w tunelach.

Oficjalny filmik promujący Siam Park:

Baza gastronomiczna i pamiątkowa jest mocno rozbudowana. Na terenie parku znajdują się różne restauracje serwujące dania z rozmaitych zakątków świata. Natomiast w sklepach zakupimy potrzebne bibeloty i inne rzeczy związane ze Siam Parkiem. Istnieją tu także specjalne szatnie ze szafkami, dzięki którym możemy bez obaw schować nie potrzebne nam przedmioty i ubrania.

Z Playa de las Americas, Los Cristianos i Costa Adeje co pół godziny kursuje bezpłatny autobus do parku. Warto rozważyć zakup twin ticketu do dwóch największych atrakcji na Teneryfie – Siam Parku i Loro Parku oraz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ latem kolejki do poszczególnych zjeżdżalni bywają długie.

Loro Park – położony jest w północnej części wyspy. Ta atrakcja to rodzaj zoo połączonego z ogrodem botanicznym i pokazami tresowanych morskich zwierząt. Na 33 hektarach jest co oglądać, więc potrzebny będzie z pewnością cały dzień na zwiedzanie.

Tuż po wejściu do parku robią nam zdjęcie z papugami, które będzie można później kupić. Warto od początku zaplanować całą wizytę w tym niezwykłym zoo. Na mapce, którą dostajemy na wejściu są zaznaczone dokładne godziny pokazów poszczególnych zwierząt, których trzeba się trzymać. Jeśli nie zdążymy na jeden, można wybrać się na kolejny. Pokazy nie są długie, około 10 – 15 minutowe i robią wrażenie, szczególnie tych największych zwierzaków, czyli orek.

Loro Park
Loro Park

Dużym uznaniem cieszy się również pokaz delfinów, lwów morskich (łysy pan trener chyba tam mieszka – jest na każdym filmiku i zdjęciu z Loro parku) oraz papug. Ogromne wrażenie robi pawilon dla pingwinów, w którym przebywają różne gatunki tych stworzeń. Specjalnie dla nich przygotowano pomieszczenia, o wyglądzie i temperaturze podobnej, jaka panuje w ich naturalnym środowisku. Tylko w tym miejscu zobaczmy pracowników ubranych latem w ciepłe kurtki – puchówki.

Godnym zobaczenia jest także tunel, nad którym przepływają różne morskie stworzenia, w tym żarłoczne rekiny i olbrzymie płaszczki. Poza tym na terenie parku znajduje się wiele innych gatunków zwierząt, jak w normalnym ogrodzie zoologicznym. Można zobaczyć naprawdę duże akawaria z rybami z różnych zakątków świata oraz kolorowo podświetlone meduzy. Ciekawą atrakcją jest wysoka platforma (Katandra Treetops), dzięki której możemy podziwiać poszczególne gatunki ptaków, zamieszkujące korony drzew.

Loro Park w pigułce:

W Loro Parku są również liczne restauracje i sklepiki, w których można się zaopatrzyć w picie, prowiant i pamiątki. Po Puerto de la Cruz kursuje darmowa ciuchcia dla turystów, która dowozi ich do parku.
Poniżej mapka pokazująca dokładnie umiejscowienie Loro Parku, dla tych którzy chcą sami tu dotrzeć:

Aqualand – to wodny park połączony z pokazem delfinów. W nim znajdują się liczne zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje dla odwiedzających. Położony jest w południowej części Teneryfy w Costa Adeje. Zabawa jest tu zapewniona dla tych mniejszych i większych dzieci. Najmłodsi mogą korzystać z mini parków i wodnych zamków, z kolei na starszych czekają szybkie i wysokie zjeżdżalnie. Pokaz tresury delfinów butlonosych odbywa się raz dziennie, około godziny 15.30.

Aqualand
Aqualand

Jungle Park – to kolejna propozycja na podglądanie dzikich zwierząt. Park ten mieści się kilka kilometrów od Los Cristianos w tropikalnej dżungli. Możemy tu podziwiać nie tylko niezliczone rodzaje zwierząt, m. in krokodyle, małpy, lwy i tygrysy, ale także pokazy tresury ptaków egzotycznych (kolorowe papugi) i drapieżnych (orły, jastrzębie).

Szczególnie ten drugi budzi dreszczyk emocji, kiedy nad głową przemyka orzeł z rozwartymi szponami. Teren parku jest połączony trasami spacerowymi, które przebiegają wiszącymi mostami, ścieżkami i tunelami. Dodatkową atrakcją parku jest tor linowy do pokonania (Jungle Raid) oraz liczący 800 metrów tor bobslejowy – Bob (dodatkowo płatny).

Monkey Park znajduje się w odległości kliku kilometrów od Los Cristianos, można tam dojechać wynajętym autem, bądź taksówką. Znajdują się w nim różne gatunki małp, z czego niektóre swobodnie biegają po całym terenie. Większość z nich jest ciekawska i towarzyska, można np. przy kasie kupić specjalne jedzenie i karmić je prosto z rąk.
Jak bardzo ciekawskie –

Nie należy natomiast dawać im własnego prowiantu, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie. Dla dzieci jest to z pewnością niesamowite przeżycie, kiedy mają okazję spotkać wolno biegające lemury (król Julian) i mieć możliwość ich dotknięcia czy pogłaskania. Założeniem Monkey Parku ukazanie życia codziennego małp, w ich stadzie.

Pueblochico to park miniatur, znajdujący się w miejscowości La Orotava na północy wyspy. Tutaj w jednym miejscu mieszczą się różne atrakcje Wysp Kanaryjskich w pomniejszonej formie. Park łączy zabawę z poznawaniem archipelagu. Na świeżym powietrzu można podziwiać makiety np. el Teide, zabytkowe kościoły, a nawet lotniska. Park podzielono na osiem tematycznych stref: krajobraz księżycowy, strefa rdzennych mieszkańców wysp, miejscowy ogród, strefa wiejska, nowoczesność, ogród egzotyczny i La Lagunę.

Krótki tour po parku miniatur:

Na trenie parku znajdują się również: kawiarnia i restauracja serwująca kuchnię kanaryjską, w których można usiąść i odpocząć oraz sklepik z pamiątkami.

Pozostałe atrakcje dla dzieci dzieci na Teneryfie

Rejs w poszukiwaniu delfinów i wielorybów – niesamowita atrakcja dla dzieci i dorosłych. Obserwowanie wielkich ssaków, na wolności w ich naturalnym środowisku. Przy odrobinie szczęścia można spotkać stado delfinów czy prawdziwego olbrzyma – płetwala błękitnego.

Inną atrakcyjną formą spędzania czasu jest rejs łodzią podwodną, by zobaczyć życie pod powierzchnią. Każde dziecko będzie zachwycone, kiedy trafi się ławica kolorowych rybek czy okazy ciekawych form na dnie oceanu.

el Teide
el Teide
Jeśli chcemy pojeździć na wielbłądzie trzeba się udać do jednego z dwóch parków – Oasis del Valle albo Camel Park. Z nieco starszymi latoroślami można pokusić się o wycieczkę na el Teide, gdzie księżycowe krajobrazy potrafią niejednego oczarować. Do wyboru mamy zwiedzane samego Parku Narodowego el Teide z różnymi formami powulkanicznymi albo wjazd kolejką linową na sam szczyt. Przy dobrej pogodzie widać z niego sąsiednie wyspy.

Szlak zmysłów
Szlak zmysłów
Atrakcyjny pod względem przyrodniczym jest też zdecydowanie Szlak Zmysłów w górach Anaga. Jest to specjalnie stworzona trasa spacerowa wśród trzeciorzędowego lasu laurowego, na której znajdują się tablice pomagające bliżej poznać naturę. Taki spacer to idealna rodzinna wycieczka, która jest zupełnie bezpłatna i do tego kształcąca. Szlak jest podzielony na trzy części, gdzie pierwsza około 350 metrowa trasa jest przystosowana dla wózków z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.

Szukając dalszych wrażeń przyrodniczych, można udać się wraz z nastolatkami do Jaskini Wiatru, największej w całej Unii Europejskiej. Zwiedzanie odbywa się za opłatą i w obecności przewodnika, jednak wrażenia i obcowanie z tyloma formami geomorfologicznymi (stalaktyty, tarasy i jeziora lawowe) są niezapomniane. Co ciekawe jaskinie zamieszkuje aż 190 gatunków zwierząt, w tym niektóre przystosowane do życia wyłącznie w niej. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedni ubraniu oraz obuwiu i o tym, że ta atrakcja jest przeznaczona dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Piramidy w Guimar
Piramidy w Guimar
Ciekawskim nastolatkom można pokazać również piramidy w Guímar, znajdujące się na wschodnim wybrzeżu Teneryfy. Początkowo było ich aż dziewięć, dziś zobaczymy jedynie 6 z nich. Piramidy te mają budowę schodkową, a ich pochodzenie jest bardzo tajemnicze. Podobno pod jedną z nich mieszkali Guanczowie – pierwsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich. Do zwiedzania jest muzeum, wystawa, audytorium oraz otaczające ogrody.
Jeśli wybieramy się na północną część Teneryfy, atrakcyjnym wodnym kompleksem będzie również Lago Martianez.
Lago Martianez
Lago Martianez
Znajduje się on w miejscowości Puerto de la Cruz, gdzie na rozległym terenie umieszczono osiem basenów dla dzieci i dorosłych (wypełnionych morską wodą), fontanny, rzeźby, wulkaniczne kamienie i bujną roślinność.

Leave A Reply

Navigate