Jakie atrakcje dla turystów czekają w hiszpańskim mieście Tarragona?

Tarragona jest to miejsce pełne historii znane z amfiteatru gdzie odbywały się walki gladiatorów na arenie. Tarragona skrywa w sobie rzymskie, historyczne mury oraz katedry. W Muzeach znajdują się cenne sarkofagi, rzeźby oraz mozaiki. To kolejne ciekawe miejsce w granicach Katalonii.

Tarragona jest miastem rzymskim, jednakże leżącym poza granicami Włoch. Legenda mówi, że nad Tarragoną czuwał Jupiter, który uwielbiał to miasto, dlatego wymykał się nocami z Rzymu, aby mógł się nacieszyć widokami Tarragony.

Co warto zwiedzić i zobaczyć w Tarragonie?

Ciekawostką jest, że Tarragona jest stolicą prowincji, która nosi taką sama nazwę. To piękne miasto zachwyca nie tylko rzymskimi budowlami, ale także pięknym widokiem z plaży o nazwie Platja del Miracle, która oznacza Plaża Cudu. Na urwistych brzegach plaży rozciąga się nadmorska promenada zwana Balkonem Morza Śródziemnego.

Na plaży Cudu znajduje się Amfiteatr z czasów Oktawiana Augusta. Jest to ogromna arena, na której walczyli gladiatorzy, a wokół wykute siedzenia ze skały na ok. 14 tys. osób. Oprócz walk gladiatorów wykonywano tu egzekucje. Właśnie na tej arenie spalono żywcem biskupa Tarragony, a w miejscu tego okrutnego zdarzenia została postawiona Bazylika Santa Maria, niestety pozostały tylko ruiny bazyliki.
Warto zauważyć, że obecnie odbywają się w tym miejscu inscenizacje walk gladiatorów.

Atrakcje Tarragony - Amfiteatr
Atrakcje Tarragony – Amfiteatr

Osoby chcące zobaczyć jak dawniej wyglądały walki gladiatorów zapraszamy do Amfiteatru w Parc de Miracle, koszt wstępu około 2,50 euro. Dla turystów korzystających z usług Tarragona Card wejścia są bezpłatne.

Muzea w Tarragonie i inne atrakcje

Proponujemy także zwiedzić muzea znajdujące się w Tarragona. Jednym z nich jest Museu de la Romanitat, który znajduje się pomiędzy Placa del Rei i Rambla Villa. Interesujące jest, że w miejscu gdzie znajduje się to muzeum, wcześniej był cyrk z hipodromem. Tunele, które do dnia dzisiejszego istnieją używane były do przeprowadzania koni.

Obok cyrku znajdowało się Pretytorium, czyli miejsce gdzie mieszkał dowódca gwardii. Obecnie przetrwała wieża i klasztor Dominikanów, gdzie znajduje się kolejne muzeum o nazwie Museu Nacional Arqueologic de Tarragona. W Muzeum można zobaczyć rzeźby, mozaiki, ceramikę, kolekcje biżuterii oraz monety z dawnych czasów. Zachowały się także sarkofagi i tablice z inskrypcjami.

Sarkofagi oraz tablice z inskrypcjami można także obejrzeć w Museu i Necropolis Paleocristians. Bardzo ciekawą atrakcją historyczną jest ekspozycja El mon de la mort- Świat Śmierci. Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Casa Museu de Castellarnau, w pieknych komnatach można obejrzeć kolekcję monet, ceramiki, biżuterii, a nawet mebli.

Idąc szlakami podróżnika napotykamy Forum Prowincji, zabytkowe mury z trzema wieżami i pięcioma wejściami, rozległe na 1100 m. długości. Na murach wciąż widnieją inskrypcje w alfabecie iberyjskim.
W pobliżu Muzeum – Casa Museu de Castellarnau stoi katedra z XII w. w stylu romańsko-gotyckim z pięknie wykończonymi kolumnami oraz z rzeźbami zwierząt. Warto zwrócić uwagę na drzwi wejściowe w stylu romańskim.

Jeden z zabytków Tarragony - Katedra
Jeden z zabytków Tarragony – Katedra

Pamiętajmy, że nie w każdym miejscu możemy zobaczyć walki gladiatorów, starożytne sarkofagi oraz napisy. Tarragona jest jednym z miejsc, gdzie przetrwało wiele zabytków, a historia jest odtwarzana na arenach Amfiteatru.

Leave A Reply

Navigate