Zwiedzanie największych zabytków i atrakcji Taorminy

Największą perełką, północno – wschodniej części Sycylii jest z pewnością, niewielka miejscowość – Taormina. Złośliwie nazywana przez niektórych skansenem dla Niemców. Położona jest na stokach Gór Pelorytańskich, o wysokości 250 metrów n.p.m. Miejsce to przyciąga co roku, rzesze turystów spragnionych niesamowitych widoków oraz historycznych zakątków. Niezwykle bogata i urozmaicona zabudowa, dostarcza odpowiedniej ilości materiału do fotografowania, a liczne sklepiki oferują nie tylko włoską strawę, ale również przepiękną ceramikę.

Co warto zwiedzić i zobaczyć w Taorminie?

Najważniejszą ulicą Taorminy, a właściwie deptakiem jest Corso Umberto, do którego prowadzi Brama Mesyńska – Porta Messina. Nieopodal której znajduje się siedziba pierwszego parlamentu – Palazzo Corvaja i ruiny Odeonu. By dotrzeć do jednej z większych atrakcji Taorminy, trzeba skręcić w odpowiednią, boczną uliczkę Corso Umberto – via Teatro Greco. Ta pochylona, trochę pod górę ulica prowadzi do Teatru Greckiego, przebudowanego przez Rzymian. Do dziś odbywają się tu koncerty i przedstawienia, a sam teatr można zwiedzać za jedyne 10 euro.

Teatro Greco największy zabytek Taorminy
Teatro Greco największy zabytek Taorminy

Wracając na główną ulicę mijamy stragany i sklepiki z pamiątkami. Warto na chwilę zatrzymać się, bo w bocznych zakamarkach można ustrzelić wspaniałą fotkę. Mini ogrody, kaskadowo ułożone schody oraz niesamowitą zieleń. Podążając dalej Corso Umbero mijamy niezwykle wąskie, boczne uliczki prowadzące schodami w górę lub w dół, w które czasem ciężko wejść przodem. W jednej z nich, na sklepie z ceramiką znajduje się interesująca rzeźba, którą większość osób, uwiecznia na zdjęciu. W Taorminie warto nie tylko patrzeć przed siebie, czy na boki, bowiem na balkonach oraz w mocno ozdobionych oknach można dostrzec prawdziwie bogatą sztukę. Z donic w kształcie głów, wyrastają dredowe, zielone włosy a ilość rzeźbień potrafi zadziwić.

Idąc dalej docieramy na główny plac Taorminy – Piazza IX Aprile (plac 9-tego kwietnia). To samo serce Taorminy, na niewielkim placu rozłożone stoliki oraz krzesła mają okoliczne restauracje. Można tu spotkać ulicznych grajków i okolicznych sprzedawców pierdółek, a przede wszystkim warto podejść do samego krańca, by popodziwiać widok na Zatokę Naxos. Kolor morza mieni się różnymi odcieniami, ale dominuje zdecydowanie niebiesko – atramentowa barwa, na tle której lekko majaczą białe stateczki. Na Piazza IX Aprile znajduje się Chiesa San Giuseppe (kościół św. Józefa) z charakterystycznym wejściem oraz mały kościółek Sant’Agostino, umiejscowione na przypominającym szachownicę placu. To w tym miejscu gromadzi się najwięcej turystów, tu stoliki mają porozstawiane okoliczne restauracje, a wieczorem można posłuchać muzyki na żywo.

Piazza IX Aprile - plac który warto zobaczyć w Taorminie
Piazza IX Aprile – plac który warto zobaczyć w Taorminie

Corso Umberto ciągnie się jeszcze dalej, do Palazzo dei Duchi di Santo Stefano – dawnej siedziby arystokracji, w której obecnie mieści się wystawa rzeźb Giuseppe Marzulla, do którego dotrzemy przechodząc przez kolejną bramę miejską – Porta Catania. Po drodze mijamy jeszcze plac – Piazza Duomo na którym znajduje się Katedra San Nicolo oraz budynek miejscowego ratusza – Palazzo del Municipio. Przed kościołem można napić się wody z barkowej fontanny, przedstawiającej postacie mityczne oraz konie.

Plac Duomo - atrakcja turystyczna Taorminy
Plac Duomo – atrakcja turystyczna Taorminy

Zbaczając nieco z głównej ulicy, możemy natknąć się na kolejną niewątpliwą atrakcję. Jest nią może nieco zaniedbany i trochę podupadający park publiczny Villa Comunale. Założony przez szaloną Szkotkę, wydaloną z kraju za romans z następcą angielskiego tronu. Lady Trevelyan zwiozła ze swoich podróży najróżniejszą roślinność i posadziła w ogrodzie, gdzie dodatkowo wybudowała różne obiekty. Wszystko to zostało przekazane rządowi Sycylii, przez jej spadkobierców i służy do dziś, dobru ogólnemu. To właśnie w ogrodach, upalnym latem można zaznać odrobiny cienia. Stąd też rozpościera się widok na pobliskie turystyczne miejscówki – z jednej strony Giardini Naxos, z drugiej Letojanii. Do parku dotrzemy, podobnie jak do Teatru Grackiego, tyle że na rozwidleniu dróg nie idziemy w górę do Teatro Greco, tylko w dół.

Taormina plaże

Niewątpliwą atrakcją Taorminy są także plaże, na które można się dostać zjeżdżając miejską kolejką linową w dół od bramy Porta Messina (początek Corso Umberto) do Mazzaro. Kolejka kursuje w sezonie co 15 minut, a bilet kosztuje jednorazowo 3 euro. Kurs trwa niecałe 4 minuty, a widoki są niezapomniane. Wysiadając z kolejki, należy udać się do swoistego przejścia podziemnego, by dostać się na plażę.

Pierwsza z nich, nad Zatoką Mazzaro jest piaszczystko – żwirowa i praktycznie cała zastawiona leżakami i parasolami do wynajęcia. Można skorzystać tu z oferty miejscowych i popłynąć w rejs wzdłuż wybrzeża lub do Lazurowej Groty. Działa tu baza nurkowa oraz jest kilka lokali z jedzeniem.

Od drugiej plaży – Isola Bella oddzielają ją skały. Plaża położona przy wyspie Isola Bella (piękna wyspa) należy do najładniejszych w okolicy. Jeśli poziom wody pozwala to można przejść pieszo na wyspę. Wyspa była w posiadaniu naszej znanej już Lady Florence Trevelyan, która wybudowała na tu posiadłość. W roku wyspa 1990 przeszła w ręce włoskiego rządu, po czym zamieniono jej status na rezerwat przyrody.

Isola Bella - piękna wyspa i plaża w Taorminie
Isola Bella – piękna wyspa i plaża w Taorminie

Jeśli chodzi o samo zwiedzanie wyspy, to sytuacja się zmienia. Raz jest ona udostępniana turystom, innym razem nie wejdziemy na teren posiadłości. Przed wyjazdem warto zasięgnąć języka w sieci. Na plaży Isola Bella są również zestawy plażowe do wynajęcia oraz lokale z jedzeniem i centrum nurkowe.

Leave A Reply

Navigate