Szpindlerowy Młyn w Czechach – pogoda i warunki narciarskie

Mianem najlepszego ośrodka narciarskiego w Czechach szczyci się Szpindlerowy Młyn (Spindleruv Mlyn). Jest to klimatyczny górski kurort, który przyciąga turystów zimą i latem. Coś na kształt naszego ośrodka sportów zimowych – Zakopanego.

Szpindlerowy Młyn położony jest dosłownie w samym sercu Karkonoszy, między dwoma rzekami – Łabą i Dolskim Potokiem. Nazwa tego karkonoskiego kurortu pochodzi prawdopodobnie od młyna rodziny Szpindlerów. Jego tradycje turystyczne sięgają prawie XVIII wieku, co robi duże wrażenie to fakt, że w sezonie przebywa w nim 10 razy więcej turystów, niż całkowita liczba stałych mieszkańców.

Szpindlerowy Młyn przyciąga gości dobrą infrastrukturą narciarską, nartostradami, wyciągami i systemem sztucznego naśnieżania. Szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, trasy biegowe, ale także ciekawa oferta apres-ski przyciągają tu co roku, rzesze miłośników białego szaleństwa.

Baza noclegowa jest urozmaicona i można wybierać noclegi w hotelach, przytulnych pensjonatach, schroniskach i na kwaterach prywatnych. Noclegownie są rozlokowane nie tylko w samym centrum miejscowości, ale także na stokach. Przez cały sezon w ośrodku organizowane są imprezy o międzynarodowym i bardziej lokalnym charakterze.

Szpindlerowy Młyn – pogoda

Sezon narciarski może rozpocząć się tu nawet pod koniec października, kiedy dopiszą opady śniegu. Oficjalnie trwa on od grudnia do kwietnia, czyli 5 miesięcy. Przy czym system sztucznego naśnieżania w razie braku pogody będzie w stanie zapewnić odpowiednie warunki. Jednak całe szczęście, że w Szpindlerowym Młynie dość często pada śnieg w sezonie, przez co narciarze mają szansę szaleć na naturalnym puchu.

Szpindlerowy Młyn pogoda
Szpindlerowy Młyn pogoda

Szpindlerowy Młyn – warunki narciarskie

Długość tras narciarskich o różnym stopniu trudności wynosi 25 kilometrów. Wszystko to obsługuje 5 wyciągów krzesełkowych i 12 orczyków. Specjalny komfort kolejny już sezon zapewnia nowoczesny podgrzewany wyciąg krzesełkowy tzw. kanapa sześcioosobowa z osłonami i podgrzewanymi siedzeniami.

Okolica ma także przygotowane prawie 100 kilometrów tras biegowych, w tym słynną Magistralę Karkonoską. Kurort zapewnia również wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie dla początkujących oraz instruktorów jazdy dla dzieci i dorosłych. Nie brakuje także restauracji i barów na stokach.

Snowparki znajdują się w Svaty Petr i Hornych Miseckach, a na amatorów wspinaczki czeka ścianka lodowa. Dla rodzin z dziećmi i innych przygotowano trzy kilometrową trasę saneczkarską. To właśnie tu znajduje się jedyna w Czechach Half-Pipe. Dla porannych ptaszków istniej możliwość jazdy Fresh Track po niezaludnionych jeszcze stokach.

Szpinderowy Młyn jest podzielony na dwa tereny narciarskie: Medvedin i Svaty Petr. Na obu obowiązuje ten sam ski-pass, a pomiędzy nimi regularnie kursuje darmowy skibus. Medvedin szczyci się urozmaiconymi trasami. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy narciarstwa wyczynowego (niebieska i czerwone trasy) oraz rodziny z dziećmi (Horni Misecky) z oślimi łączkami i nieco bardziej łagodnymi zboczami.

Z kolei Svaty Petr położony jest po drugiej stronie Szpindlerowego Młyna. Właśnie w tej części terenów narciarskich znajduje się najdłuższa trasa – niebieska Turisticka (2700m) oraz najtrudniejsza, czarna trasa FIS (1375m) gwarantująca przypływ adrenaliny. Narciarze oraz snowboardziśći mogą korzystać z nowoczesnego systemu zakupu skipassów (GOPASS), który uwzględnia wiele promocji oraz rabatów.

Atrakcje poza stokiem czyli – apres-ski

Centrum Szpindlerowego Młyna jest niezwykle urokliwe i oferuje rozbudowana bazę gastronomiczno – rozrywkową. Liczne restauracje, puby i dyskoteki dostarczają rozrywki po zmroku. Atrakcji i wydarzeń w sezonie tu z pewnością nie zabraknie, takich jak chociażby Festiwal Rzeźby Lodowej czy Czech Snow Polo Masters.

Można korzystać z basenów w aquaparku Szpindlerowy Młyn, centrum SPA, kręgli, squasha i fitness clubów. Dla niezmordowanych jest lodowisko, możliwość jazdy na tyrkolkach i skuterach śnieżnych. W śnieżnym igloo, można w sezonie, za darmo podziwiać rzeźby z lodu (Spindlerovske Ledarium).

Ceny skipassów

Ceny 6-dniowych skipassów w obecnym sezonie, na terenie Szpindlerowego Młynu są następujące: dorośli za karnet zapłacą 4460 czeskich koron, juniorzy (12-16 lat) 3570, a dzieci (od 6 – 12 roku życia) 3120.

Poza szczytem sezonu (początek i koniec sezonu) jest nieco taniej i tak odpowiednio dorośli zapłacą 3820 czeskich koron, juniorzy 3060, a najmłodsi 2670.

Leave A Reply

Navigate