Sal – Wyspa Zielonego Przylądka

Sal – jedna z Wysp Zielonego Przylądka jest idealnym miejscem na odpoczynek. Masowa turystyka jeszcze tu nie dotarła, można więc delektować się miejscową przyrodą i słońcem grzejącym przez prawie cały rok. Sal należy do Republiki Zielonego Przylądka i wchodzi w skład wysp Zawietrznych. Została odkryta już w 1460 roku, ale wówczas nadano jej nazwę Llana, dopiero odkrycie soli, zmieniło jej miano na Sal (sól).

Wyspa położona jest na Oceanie Atlantyckim, 600 kilometrów od Senegalu i była pod panowaniem Portugalii. Przez to językiem urzędowym jest tu portugalski. Mieszkańcy wyspy to w większości Kreole – potomkowie portugalskich kolonizatorów oraz emigranci z Senegalu. Sal jest uznawana za najbardziej rozwiniętą pod względem turystyki, ale daleko jej jeszcze do europejskich ośrodków.
Dokładne położenie Sal sprawdzisz na mapie:

Na wyspie znajduje się 6 miejscowości, gdzie Espargos jest głównym miastem, natomiast Santa Maria to enklawa turystów. Sal kusi białymi plażami, turkusową wodą i beztroskim wypoczynkiem. Nie ma tu zgiełku wielkich miast, zabytków, ani wciąż jeszcze mocno skomercjalizowanej turystyki. Jest to idealne miejsce na wakacje dla tych, którzy szukają spokoju i relaksu. Sal jest również uważana za jedno z miejsc w którym panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Sama wyspa, co ciekawe nie jest zielona. Krajobraz raczej przypomina pustynne tereny, gdzie roślinności jest niezbyt niewiele.

Przed podróżą można rzucić okiem, jak to faktycznie na miejscu wygląda:

Pogoda na Sal

Sal to wyspa wulkaniczna, płaska, z niewielką ilością opadów i ciągłym wiatrem. Wszystkie wyspy archipelagu Republiki Zielonego Przylądka można odwiedzać przez cały rok, gdyż panują tu przyjazne temperatury. Jednak najlepiej lecieć tam od października do maja. Wówczas temperatura wody w oceanie i otaczającego powietrza będzie idealna dla odwiedzających.

Baza turystyczna Sal

Espargos
Espargos
Na razie turystyka tu dopiero raczkuje. Powstały już resorty i hotele dla zagranicznych turystów, jednak większej komercjalizacji jeszcze nie widać. Największą miejscowością na wyspie jest Espargos, której nazwa pochodzi od szparagów, których żółte kwiaty porastają tutejsze okolice. To właśnie tu z polecenia Benito Mussoliniego wybudowano międzynarodowe lotnisko. Espargos leży w samym centrum wyspy, więc nie ma tu dostępu do plaży.

W poszukiwaniu białych piasków trzeba się udać do turystycznej miejscówki – Santa Maria. Tu znajduje się większość obiektów hotelowych, liczne sklepiki, knajpy oraz tu toczy się życie nocne. W Santa Maria znajduje się piękna, długa na 8 kilometrów plaża – Praia de Santa Maria. Można tu bez końca spacerować lub łowić ryby. Amatorzy nurkowania będą mogli popodziwiać podwodny świat, a zainteresowani życiem zwykłych ludzi, z pewnością zainteresują miejscowi rybacy urzędujący po połowach na miejscowym pomoście.

Plaża Santa Maria
Plaża Santa Maria

To właśnie w Santa Maria ma siedzibę wiele szkółek wszelkich sportów wodnych, a szczególnie widn- i kitesurfingu. Inną opcją jest trekking lub wypożyczenie samochodu terenowego by pojeździć po pustynnym terenie. Powstały tu także boiska do gry, mini golf, korty tenisowe oraz baseny. Warto zaopatrzyć się w tutejsze rękodzieło, które będzie oryginalną pamiątką z podróży. A jeśli chodzi o lokalne przysmaki to trzeba spróbować ich popisowego dania czyli catchupy – zrobionej na bazie fasoli, kukurydzy i innych dodatków.

Co warto zobaczyć na Sal?

Pedra de Lume
Pedra de Lume
Jedną z atrakcji dla turystów jest salina w kraterze wygasłego wulkanu, w miejscowości Pedra de Lume. Można tu kupić sól, a także zażyć kąpieli solankowej, czy zrelaksować się w solnym SPA. Obejrzeć możemy tu również pozostałości po kolejce, którą transportowano sól do zatoki, by ją załadować na statek. Zapotrzebowanie (głównie Portugalii) na ten minerał spadło, więc salina jest teraz bardziej atrakcją turystyczną.

Warto udać się także do naturalnie utworzonego słonego jeziora Buracona. Inną miejscową atrakcją są tereny Terra Boa, znane z występowania tu zjawiska fatamorgany. Można udać się także na inne wyspy – szczególnie polecaną jest Fogo, na której znajduje się aktywny wulkan o tej samej nazwie. Jeśli chodzi o karnawał to trzeba dotrzeć do wyspy Sao Vicente a aby podziwiać roślinność na Santo Antao.

Ceny, szczepienia i inne praktyczne informacje

Ze względu na niezbyt korzystny klimat i uwarunkowania środowiskowe na Sal nie zbyt wielu upraw, praktycznie każdy towar jest tu importowany, co wpływa na ceny, które niskie nie są. Przykładowo litr paliwa to 2 euro, kawa czy butelka wody w sklepie kosztuje około 1 euro.

Nie ma tu obowiązku szczepienia się przeciwko chorobom tropikalnym, co bywa niekiedy problematyczne w podróżach na kontynent afrykański. Wizę otrzymujemy po przylocie, na lotnisku. Nie występują tu żadne konflikty jeśli chodzi o miejscowych, raczej są oni pokojowo nastawieni do siebie i do przyjezdnych. Coś jest w ich ulubionym powiedzonku – no stress. Jeśli szukamy autentycznego miejsca, bez wszechogarniającego kiczu i tandety, by naładować wewnętrzne akumulatory leżąc na plaży to wyspa Sal będzie strzałem w dziesiątkę.

Leave A Reply

Navigate