Rzym – atrakcje i zabytkowe miejsca położone wzdłuż Tybru

Foro BoarioForum Boarium jest to dawna nazwa placu, na brzegu Tybru. Niegdyś znajdował się w tym miejscu port rybacki oraz targ handlowy. Najbardziej interesujące jest, iż w tym miejscu odbyły się pierwsze walki gladiatorów. Wiele rzymskich zabytków zachowało się do dziś. Przetrwały one próbę czasu, a w każdym zabytku drzemie uśpiona historia Rzymu.
Mapa

Zabytki i co warto zobaczyć w Rzymie wzdłuż Tybru?

Rozpocznijmy naszą podróż do starożytnego Rzymu przenosząc się do Santa Maria in Cosmedin. Jest to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych kościołów, a słynie z legendarnych Ust Prawdy- Bocca Della Verita. Bocca Della Verita jest to morska bogini wyrzeźbiona w przedsionku Kościoła. Morska Bogini z otwartymi ustami kryje w sobie legendę, która mówi, że jeśli kłamca włoży rękę w jej usta to usta się zacisną. Jak nazwa rzeźby wskazuje są to Usta Prawdy, które sprawdzają prawdomówność człowieka.

W pobliżu Forum Boarium znajduje się Wyspa Tybrowa- Isola Tiberina. Piękna rzymska wyspa zachwyca swym urokiem. Na samym środku wyspy stoi kościół św. Bartłomieja – San Bartolomeo all’Isola. Budowla została wzniesiona w X w., była świątynią mnichów z Awentynu. Historia mówi, iż w 1000 r. złożona została w tym miejscu relikwia św. Wojciecha przez cesarza Ottona III. Ciekawostką jest, że Cesarz otrzymał tę relikwię od Bolesława Chrobrego na zjeździe gnieźnieńskim. Z biegiem czasu kościół był wielokrotnie przebudowywany. Z czasów Ottona została się jedynie studzienka wykonana z marmuru, która wciąż stoi przed prezbiterium. Na studzience widnieją płaskorzeźby: Chrystusa, św. Bartłomieja, św. Wojciecha oraz cesarza Ottona. Oprócz studzienki zachowała się jeszcze krypta, na której widnieją orły.

Isola Tiberina - jedna z atrakcji na rzece Tyber
Isola Tiberina – jedna z atrakcji na rzece Tyber

Kolejną budowlą, wyglądem przypominająca wierzę jest Casa dei Crescenzi – Rezydencja Krescencjuszy. Rezydencja została wzniesiona w XI w., z zachowaniem niektórych fragmentów ze starszej, wcześniej tu stojącej antycznej budowli.

Idąc dalej zauważamy stojącą Bazylikę San Nicola in Carcere. Bazylika posiada relikty I w. p.n.e., które pochodzą z pogańskich świątyń (Junony, Spes i Janusa). Dwie boczne Kolumnady to pozostałości z dwóch świątyń. Z trzeciej pozostało jedynie podium. Trzy antyczne świątynie zostawiły swe pozostałości także w podziemiach, które są udostępniane turystom.

Warto też zobaczyć Teatr Marcellusa – Teatro di Marcelo. Ogromna budowla z widownią oraz sceną. Muzeum postawione zostało przez Oktawiana Augusta na cześć Marcellusa i przyszłego następcę tronu. Jak wiemy z historii Marcellus nie doczekał się tego zaszczytu wcześnie umierając. W pobliżu Muzeum stoją trzy kolumny, są to fragmenty świątyni Apollina, która niegdyś tam stała.

Teatro di Marcelo - jeden z zabytków nad brzegiem Tybru
Teatro di Marcelo – jeden z zabytków nad brzegiem Tybru

Niesamowitym dziełem oraz połączeniem stylu przeszłości ze stylem teraźniejszym jest nie duży kościółek Sant’Angelo in Pescherio znajdujący się w Portico di Ottavia, w pobliżu teatru Marcellusa.

Osobom, które chcą zapoznać się z kulturą i sztuką rzymską proponujemy zwiedzić Museo Ebraico, a także Synagogę – Tempio Maggiore. Pamiętajmy, że Synagogę można zwiedzić tylko w grupach i wyłącznie z przewodnikiem.

Na zakończenie wycieczki, warto przejść się tajemniczymi uliczkami dzielnicy Rione Sant’Angelo. Będąc na Piazza Mattei mamy możliwość podziwiania piękna Fontanny Żółwi – Fontana delle Tartarughe z lat 80. XVI w. Ciekawostką jest, że figurki żółwi zostały dodane w późniejszym czasie, w połowie następnego stulecia. W pobliżu Fontanny stoi kościół Santa Maria in Campitelli, który swym stylem przenosi nas do czasów rzymskiego baroku.

Leave A Reply

Navigate