Podróże dla niepełnosprawnych – dostosowanie na Sycylii i na Teneryfie

Podróże osób niepełnosprawnych nie są tak proste, jak zwyczajnych ludzi. Jednak nie są niemożliwe.
W tym artykule poruszymy temat wakacji osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich za granicą, na przykładzie dwóch wysp – Sycylii oraz Teneryfy i porównamy oba te miejsca, jako cel wakacyjnych wyjazdów, ich przystosowania i dostępności.

Dwie wyspy, dwa kraje, dwie zupełnie inne destynacje. Jedna z nich – Teneryfa jest położona na Oceanie Atlantyckim, w bliskiej odległości od kontynentu afrykańskiego. Druga – Sycylia jest również położona stosunkowo blisko Afryki (Tunezja), jednak znajduje się na Morzu Śródziemnym i należy do terytorium państwa włoskiego.

Wpływ klimatu i pogody na podróże osób niepełnosprawnych

Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, w szczególności te poruszające się na wózkach inwalidzkich, to pogoda ma duże znaczenie, bowiem wpływa poniekąd na ich stan zdrowia orz samopoczucie. Niemiłosierne upały lub rzęsiste deszcze nie za bardzo nadają się do zwiedzania.

Pogoda ma duży wpływ na podróże osób niepełnosprawnych
Pogoda ma duży wpływ na podróże osób niepełnosprawnych

Jednak omawiając obi wyspy pod kątem wczasów i wypoczynku, trochę lepiej wypada Teneryfa. Położenie na otwartym oceanie, czyni ją nieco „chłodniejszą”. Zaznaczając przy tym, że letnie miesiące (lipiec, sierpień) w obu przypadkach będą upalne. Na Teneryfie może przyjść fala upałów, iście afrykańskich, tak samo jak ma to miejsce na Sycylii. Szczególnie sierpień jest miesiącem naprawdę wysokich temperatur.

Najlepiej podróżować tuż przed sezonem maj – czerwiec, kiedy temperatury są jeszcze nie tak wysokie, lub wrzesień – październik, kiedy wciąż jest ciepło. Jeśli ktoś wyjątkowo źle znosi fale upałów, to lepiej wybrać się na Kanary, nawet latem, bo tam jednak rzadziej średnia temperatura w ciągu dnia przekracza 30 stopni w cieniu. Przy okazji Teneryfa nazywana krainą wiecznej wiosny, jest idealnym przykładem wyspy, na którą możemy podróżować przez cały rok, gdyż średnie temperatury zimą, oscylują wokół 24 stopni.

Dostosowana baza noclegowa dla osób niepełnosprawnych na Sycylii i na Teneryfie

Baza noclegowa zarówno na Teneryfie, jak i na Sycylii jest bardzo dobrze rozwinięta. W końcu to dwie potęgi turystyczne, czyli Hiszpania i Włochy. Bez problemu więc znajdziemy miejsce noclegowe. Jednak jeśli chodzi o osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, to sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Zazwyczaj najlepiej dostosowane są hotele i to te od czterech gwiazdek w wzwyż. Studia czy mieszkania do wynajęcia, które spełniają oczekiwania niepełnosprawnych, są o wiele mniej spotykane. Wśród moteli, hosteli czy innych kwater prywatnych równie ciężko znaleźć co sensownego.

Hotel dla niepełnosprawnych na Sycylii i na Teneryfie
Hotel dla niepełnosprawnych na Sycylii i na Teneryfie

W tym przypadku trochę lepiej wypada Hiszpania, gdyż czasem można trafić na hotele trzygwiazdkowe z pokojami dla niepełnosprawnych. Bo trzeba pamiętać, że ilość gwiazdek prawie zawsze idzie w parze z większą ceną za dobę. Więc im mniej gwiazdek, tym większa szansa na pobyt bardziej ekonomiczny.

Jest jeszcze opcja noclegu na polu biwakowym, czy raczej kempingowym. To zależy od sprawności osoby podróżującej i tego czy da radę spać np. pod namiotem. Wówczas koszty noclegu również można znacznie zredukować. Jednak w opcji biwakowej, więcej pól kempingowych wraz z infrastrukturą dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych (WC, prysznice) znajdziemy na Sycylii, niż na Teneryfie.

Infrastruktura turystyczna i atrakcje dla osób niepełnosprawnych na Teneryfie i na Sycylii

Jeśli chodzi o infrastrukturę turystyczną, pod kątem osób na wózkach, to Teneryfa jest nazywana mekką osób niepełnosprawnych. Każdy lokal, restauracja czy sklep ma praktycznie podjazd, a markety nawet windę. Fakt, faktem wyspa jest górzysta i to w niektórych miejscach dość mocno. Jednakże dla tych, którzy będą się trzymali kurortów, to deptak czy promenada, są zupełnie płaskie, mogą ciągnąć się nawet i na 20 km (np. 3miasto – Costa Adeje – Playa de las Americas – Los Cristianos).

Teneryfa wygrywa przede wszystkim pod względem chodników, takich do jazdy czy spacerowania. Na Sycylii bowiem, nie są one wbrew pozorom tak często spotykane. Przykładowo w północno- wschodniej części tej wyspy, w okolicach Katanii – w miejscowościach turystycznych, praktycznie ich brak. Nawet w centrum danej miejscowości, jeśli jest chodnik, to niezbyt szeroki i niezbyt długi. Zupełnie inaczej, niż u nas w Polsce, czy na takiej Teneryfie.

Jeśli chodzi o samo zwiedzanie, czy inne atrakcje turystyczne, to na Teneryfie bez problemu wjedziemy do dwóch najbardziej znanych parków tematycznych – Siam Parku i Loro Parku (o których pisaliśmy we wcześniejszym wpisie o atrakcjach dla dzieci na Teneryfie). Poruszanie po nich jest bezproblemowe, są one również zaopatrzone w toalety dla osób niepełnosprawnych.

Loro Park jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych
Loro Park jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych

W Jungle Parku, nie jest idealnie i nie można wspiąć się na wyższe partie parku. Problemów nie powinno być natomiast w Monkey Parku oraz Aqualandzie. Również skorzystamy (do pewnego momentu) ze szlaku zmysłów w górach Anaga. Pierwsza, około 350 metrowa trasa jest przygotowana do jazdy wózkiem. Zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i rodzin z małymi dziećmi. Jeśli znajdziemy statek z wystarczająco szerokim wjazdem, to możemy się udać w rejs wzdłuż wyspy.

Na Sycylii, problemem jest nie tylko pieszy transport, ale także zmotoryzowany. Ale o tym za chwilę. Dużo więc zależy czy ON jest w stanie zapakować się do wynajętego samochodu, czy taksówki. Wówczas dojedziemy i do Palermo i do Syrakuz i do Mesyny i Noto. Wyspa jest górzysta, więc również z tym trzeba się liczyć. Niezbędna jest para w rękach albo dopychający chodziak.

Jedną z większych atrakcji Sycylii jest niewątpliwie nadal czynny wulkan – Etna. Transportem można dojechać na wysokość prawie 2000 m .n.p.m, skąd kolejką górską można dostać się 600 metrów dalej. Jednak na sam szczyt jedzie się zazwyczaj jeepami, do których ciężko wsiąść osobie na wózku. Niestety Savoca, czy Forza d Agro, nie są miejscowościami szczególnie przyjaznymi dla wózkersów. Dlatego miłośnicy Ojca Chrzestnego, łatwo nie będą mieli. Obie miejscowości są stromo położone i poruszanie się po nich może przysporzyć kłopotów. Chyba, że dojadą samochodem do centrum wiosek i tam pobędą jedynie na głównym placu, czy w słynnym barze Vitelli.

Natomiast najładniejsza miejscowość na Sycylii – Taormina, wraz ze swoją słynną ulicą Corso Umberto jest do zwiedzenia. Wszelki boczne uliczki, raczej odpadają, ale na plac – Piazza IX Aprile dotrzemy. Teatr Grecki (Teatro Greco) ma podjazd, więc na poziom zero jest możliwość wjazdu. Do tego za osobę niepełnosprawną oraz jej opiekuna, nic się nie płaci!

Dalej można zjechać do miejskiego parku – Villa Comunale, pamiętając o tym że raz: jest on darmowy i można tam znaleźć chwilę wytchnienia od upałów w cieniu, a dwa trzeba się mocno zastanowić, bo droga powrotna będzie mocno pod górę. Jeśli chodzi o plażę i wyspę Isola Bella w Taorminie, to zjechać można miejską kolejką linową (do stacji winda dla ON) na dół do Mazzaro i tam dalej zjechać zejściem podziemnym (na schodach szyny) na plażę i zobaczyć Piękną Wyspę.

Plaże na Teneryfie są zazwyczaj dostępne i przygotowane dla osób niepełnosprawnych (przebieralnie, amfibie, ratownicy i ścieżka wyłożona np. deseczkami) np. w Los Cristianos oraz w Costa Adeje. Na Sycylii nie jest już tak różowo. Jednak w przyhotelowych plażach można czasem zauważyć amfibię, którą wjedziemy do morza. A plaże są zazwyczaj wyłożone deskami, po których się przejedzie.

Jak wygląda transport dla niepełnosprawnych na Teneryfie i na Sycylii?

Na Teneryfie nie ma problemu z transportem. Taksówki są dostosowane zarówno dla chodziaków, jak i osób poruszających się na wózkach. Komunikacja miejska to niskopodłogowe autobusy z wysuwanym przez kierowcę podjazdem. Nawet piętrowy, darmowy autokar wożący turystów do Siam Parku jest przystosowany. Wycieczki w dalsze rejony wyspy można odbyć autokarem turystycznym, który również ma windę! wciągającą na pokład! Niewyobrażalne w Polsce.

Transport osób niepełnosprawnych na wakacjach
Transport osób niepełnosprawnych na wakacjach

Natomiast na Sycylii tego typu transportu całkiem brak. Raczej nie można liczyć na dostosowane taksówki, a autobusy miejskie to zwykłe autokary turystyczne ze stromymi schodami w środku. Nawet przystanki to czasem tylko słup na którym przybity jest rozkład, z 20cm chodnikiem u dołu. We Włoszech na tej wyspie najlepiej postawić na wynajem auta, do którego jest w stanie wsiąść wózkers. Trzeba tylko uważać na drogach, bo miejsc parkingowych dla ON nie ma zbyt wiele, a Włosi jeżdżą jak wariaci. Po Sycylii można także jeździć pociągiem.

Leave A Reply

Navigate