Poczdam – Miasto Zamków i Ogrodów

Poczdam jest to miasto znajdujące się w Niemczech, które swój urok zawdzięcza dobrze zachowanym Pałacom, parkom oraz tarasowym ogrodom.

Spójrz na mapę:

Warto wiedzieć, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych Pałaców, którym jest Pałac Sanssouci został wzniesiony w 1744 r. dla króla Fryderyka Wielkiego i pełnił funkcję letniej rezydencji. W późniejszym czasie wybudowano kolejne budowle Neus Palais – Nowy Pałac, Neue Kammern – Nowe Komnaty, Bildergalerie – Galeria Malarstwa, parki oraz starówkę z kościołem św. Mikołaja. Fryderyk Wilhelm IV kontynuował rozbudowę miasta stawiając kolejne budowle takie jak: Friedenskirche – Kościół Pokoju.

Rozpocznijmy swą podróż od Pałacu Sanssouci. Niesamowita budowla z piękną kopułą w środkowej części, na której wisi motto: Sans souci, czyli bez trosk. Pałac wzniesiony na samym szczycie wzgórza, do którego prowadzą schody. Na całym wzgórzu znajdują się piękne parki. Przed samymi schodami, na placu stoi ogromna fontanna. Wnętrze Pałacu robi wrażenie, szczególnie Sala Marmurowa ozdobiona marmurem i pięknymi kolumnami. Niesamowicie wygląda też Sala Koncertowa ozdobiona wyzłoconymi ornamentami. Ściana udekorowana została malowidłami Antoine’a Persene i olbrzymimi lustrami, które nadają szczególny urok temu miejscu.

pałac Sanssouci
pałac Sanssouci

Kolejnym Pałacem nieco mniejszym od Pałacu Sanssouci jest Neues Palais – Nowy Pałac. Budowla została wzniesiona w latach 1763-1769 w stylu rokoko. Budynek o rdzawo-pomarańczowym kolorze z kopułą. Na dachu zostały umieszczone piękne rzeźby. Wewnątrz znajduje się ogromna Sala Balowa, która tak jak w poprzednim Pałacu była ozdobiona marmurem. Obecnie część tego pięknego pałacu stanowi Uniwersytet, drugą część stanowi Teatr Pałacowy – Schlosstheater, Galeria malarstwa, Sala Grotowa oraz Sala Muszlowa, które mogą zwiedzać turyści.

Neues Palais
Neues Palais

Budowlą wartą uwagi jest także Chinesesches Teehaus. Dawniej była to Chińska Herbacarnia. Zdradzają to pozłacane rzeźby na dachu i pomiędzy oknami przedstawiające Chińczyków. Obecnie jest to Pawilon z wystawami porcelany z Miśni, Chin oraz Japonii.

Spójrz:

Do miasta Poczdam zjeżdża się mnóstwo turystów, aby móc obejrzeć Pałace, Zamki oraz inne atrakcje. Przed przyjazdem warto zarezerwować telefonicznie nocleg. Wybór noclegu jest szeroki. Jest tu wiele hoteli i pensjonatów. Polecamy także kwatery prywatne i domki letniskowe. Znajdują się na peryferiach miasta i są o wiele tańsze od hoteli.

Oprócz zwiedzania zamków można także skorzystać z 1,5 godzinnego rejsu statkiem z widokiem na Babelsberg, Flatowturn, park Neun Garten i na piękne rezydencje. Bardziej aktywni mogą wypożyczyć kajaki lub rowery. Na chwilę wypoczynku zapraszamy do restauracji Am Pfinsgtberg z pięknym tarasem oraz widokiem na parki.

Leave A Reply

Navigate