Co warto zobaczyć na Placu Zgody – Place de la Concorde w Paryżu – zabytki i atrakcje

Place de la Concorde znajduje się na prawym brzegu Sekwany w Paryżu. Ogromny Plac o powierzchni 8 ha, jest to miejsce reprezentatywne, kryjące swoją historię oraz zabytki, które to ukazują.

Plac został wybudowany ok. 1775 r. Niegdyś w centrum placu stał pomnik Ludwika XV, dlatego też plac nosił nazwę Place Louis XV. Pomnik jednak został usunięty, a nazwa zmieniona. Sam król Ludwik XVI oraz królowa Maria Antonina zginęli na gilotynie, która tu stała. W późniejszym czasie myślano, aby ponownie postawić tam pomnik Ludwika, jednakże tym razem ukazując jego śmierć.

Zabytki i atrakcje znajdujące się na Placu Zgody w Paryżu

Obecnie w tym miejscu nie stoi pomnik Ludwika. Wznosi się ogromny egipski Obelisk Ramzesa II, który został podarowany w 1936r. przez wicekróla Egiptu Muhammada Alego. Przedtem znajdował się w świątyni Amona w Luksorze. Obelisk w kształcie strzały, pozłacany na samym szczycie dumnie stoi w centrum placu Zgody. Turyści mają szansę zobaczyć egipskie napisy znajdujące na ogromnej budowli, która przetrwała 3300 lat.

Plac Zgody z widocznym Obeliskiem Ramzesa II - zabytki w Paryżu
Plac Zgody z widocznym Obeliskiem Ramzesa II – zabytki w Paryżu

Place de la Concorde był kilkakrotnie przebudowany. Jego współczesny wygląd pochodzi z 1836-1846 r. Obelisk został dookoła, z obu stron otoczony pięknymi fontannami, które miały swe znaczenie. Jedna z nich jest to Fontanna Rzek, a druga Fontanna Mórz.

Fonatanna Mórz - jedna z ciekawszych zabytkowych atrakcji na Place de la Concorde w Paryżu
Fonatanna Mórz – jedna z ciekawszych zabytkowych atrakcji na Place de la Concorde w Paryżu

Na rogach ogromnego obszaru Placu postawione zostały posągi przedstawiające kobiety. Każdy posąg oznacza jedno z głównych miast we Francji. Z południowej strony Placu de la Concorde znajduje się most – Pont de la Concorde, przez który przepływa Sekwana. Z mostu mamy piękny widok na wystającą Wieżę Eiffela. Po przejściu na drugą stronę mostu znajduje się Palais Bourbon, czyli siedziba parlamentu Francji.

Historia Placu Zgody jest dość burzliwa. Obecnie Plac jest centrum bardzo ruchliwym i komunikacyjnym. Codziennie stoi na placu mnóstwo autokarów turystycznych, które zjeżdżają się z wielu różnych zakątków świata, aby móc ujrzeć na własne oczy słynny plac, piękne pozłacane fontanny oraz egipski Obelisk z hieroglifami. Jednak nadal to mniej znane miejsce w Paryżu, w porównaniu do tych najsłynniejszych.

Leave A Reply

Navigate