Wakacje na Mauritius – atrakcje, pogoda i co warto zjeść?

Republika Mauritiusu to niewielkie, wyspiarskie państwo położone na Oceanie Indyjskim. W jego skład wchodzą: Mauritius, Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i Wyspy Agalega. Najbardziej znaną i najchętniej odwiedzaną przez turystów wyspą jest Mauritius. To znakomite miejsce na wypoczynek pośród białych plaż i krystalicznej, błękitnej wody.

Do wizyty na wyspie zachęca także stabilna sytuacja polityczna kraju oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna. Znajdują się tu przede wszystkim luksusowe hotele i ośrodki, które spełniają wszelkie zachcianki bogatych gości. Mauritius to prawdziwa mieszanina kulturowa, gdzie współegzystują ze sobą wpływy kultury hinduskiej, tamilskiej, muzułmańskiej, chińskiej, kreolskiej, portugalskiej, holenderskiej, francuskiej i angielskiej.

Symbolem państwa jest Dodo, ptak z endemicznego gatunku, który kiedyś zamieszkiwał tą wyspę. Jego wizerunek jest powielany na t-shirtach, pocztówkach i znaczkach pocztowych. To właśnie z Mauritiusa pochodzą najsłynniejsze na świecie, kolorowe znaczki pocztowe, których dawne egzemplarze osiągają obecnie zawrotne ceny.

Turystyczne regiony na Mauritius – gdzie pojechać na wakacje?

Północna część wyspy to najczęściej wybierany kierunek przez turystów. Obszar wyróżnia się piaszczystymi plażami, rafą koralową oraz bujną roślinnością. W tej części wyspy znajduje się także stolica kraju – Port Louis oraz inne znane miejscowości wypoczynkowe np. Grand Baie.

Wschodnia część Mauritiusa – Flacq to teren pełen kurortów i malowniczych wiosek. To dobre miejsce wypadowe do zwiedzania pozostałych atrakcji na wyspie. Można tu znaleźć również piękne plaże otoczone turkusową wodą.

Południowa część wyspy to region bogaty w różne gatunki roślin i zwierząt. Znajduje się tu wodospad Rochester i góra Le More. Część nadbrzeżna charakteryzuje się zarówno szerokimi plażami, jak i stromymi skałami (wybrzeże Gris Gris).

Zachodnia część Mauritiusu – Black River kusi plażami we Flic en Flac i Wolmar. W górach można podziwiać wiele gatunków kolorowych ptaków.

Wyżyna Środkowa leży w centralnej części wyspy. Można tu poznać miejscową kulturę i ludność. Teren ten jest oddalony od zgiełku turystycznego, przez co można odpocząć w ciszy. Położenie geograficzne chroni go w naturalny sposób przed cyklonami i zmienną pogodą.

Klimat i pogoda na Mauritiusie – kiedy lecieć na wakacje?

Mauritius znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego. Lato rozpoczyna się tu, kiedy w Polsce nastaje zima, i odwrotnie. Jeśli nie lubimy naszej mroźnej pogody, warto pomyśleć o urlopie właśnie na tej wyspie. W styczniu temperatury powietrza na Mauritiusie sięgają ponad 30 stopni, a temperatura wody przekracza 20 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać że od grudnia do kwietnia mogą występować tu cyklony.

Pogoda na Mauritiusie - kiedy lecieć na wakacje
Pogoda na Mauritiusie – kiedy lecieć na wakacje

Jeśli zamierzamy nurkować, to najbardziej przejrzysta woda jest od grudnia do września. W letnich miesiącach można za to surfować. Jednak od czerwca do września na Mauritiusie jest zima, więc wieczory są tu także nieco chłodniejsze.

Historia wyspy

Wyspa została odkryta przez Portugalczyków w XVI wieku i przez jakiś czas służyła jako magazyn żywności podczas morskich wypraw. Na przestrzeni lat była pod rządami kolejno: Portugalczyków, Francuzów i Brytyjczyków, aż do 1968 roku kiedy uzyskała niepodległość. Mauritius jest jednym z niewielu państw w Afryce ze stabilną demokracją i wolnymi wyborami.

Największe atrakcje turystyczne na Mauritius

Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego i na jej terenie znajduje się wiele potoków i rzeczek oraz wodospadów. Najbardziej znanym jest wodospad Rochester, położony w południowej części wyspy.

Znajduje się tu również, aż 10 jezior, które są przeważnie sztucznymi zbiornikami. Największe z nich to Mare aux Vacoas o powierzchni około 6 km kwadratowych. W centralnej części wyspy rozpościerają się plantacje trzciny cukrowej, a na zboczach górskich można spotkać także uprawę herbaty.

Port Louis, stolica państwa oferuje zarówno kolonialne zabytki, jak i nowoczesne centra handlowe. Warto tu przejść się rozległą promenadą – Caudan Waterfront z licznymi restauracjami, kawiarenkami, kinami i dyskotekami. Można także zajrzeć do Muzeum Przyrodniczego lub Muzeum Blue penny i Red penny ze sławnymi znaczkami z Mauritiusa.

To w tej części wyspy znajduje się Ogród Botaniczny w Pamplemousses, gdzie można podziwiać gigantyczne lilie wodne oraz cenne drzewa hebanowca.

Atrakcja Mauritius - Ogród Botaniczny Pamplemousses
Atrakcja Mauritius – Ogród Botaniczny Pamplemousses

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Park Narodowy Chamarel położony w południowo – zachodniej części wyspy. Ta atrakcja turystyczna jest licznie odwiedzana przez podróżnych ze względu na jeden z najciekawszych cudów natury, czyli Rezerwat siedmiu kolorów Ziemi. Wulkaniczny piasek mieni się tu na wszystkie kolory tęczy.

Park Narodowy Chamarel - niezwykłe miejsce na Mauritius
Park Narodowy Chamarel – niezwykłe miejsce na Mauritius

Na południowo – zachodnim krańcu wyspy umiejscowiony jest Park Narodowy Black River Gorges, gdzie można podziwiać rzadkie okazy flory i fauny m. in. maurytyjską pustułkę lub różowego gołębia.

Mauritius to także doskonałe miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych, przede wszystkim dla miłośników nurkowania oraz żeglowania. W małej wiosce Tamarin tłumnie gromadzą się surferzy, w oczekiwaniu na spore fale. Na wyspie można także znaleźć korty tenisowe oraz pola golfowe.

Kuchnia na Mauritiusie – czego warto spróbować?

Będąc na Mauritiusie warto spróbować lokalnych potraw. Tutejsza kuchnia jest mieszaniną kuchni indyjskiej, chińskiej, afrykańskiej, europejskiej i azjatyckiej. Obfituje w świeżo złowione owoce morza i ryby, egzotyczne owoce oraz różne przyprawy.

Kuchnia na Mauritius
Kuchnia na Mauritius

Warto spróbować Briani czyli potrawy z ryżu, przypraw, mięsa i ziemniaków. Bardzo znane są także serca palmy, z których przyrządza się tak zwaną „sałatkę milionera“. Wiele dań jest przygotowywanych na kamieniu lawowym, w tym tradycyjna potrawa Roche Carri z curry. Można skosztować także wędzonego merlina, rosołu z kraba czy fooyang (chiński omlet z homarem, krabem lub krewetkami).

Leave A Reply

Navigate