Czym Maroko przyciąga turystów, czyli pomysł na wakacje zimą

Królestwo Maroka jest położone w północno – zachodniej części Afryki, które od kontynentu europejskiego dzieli jedynie Cieśnina Gibraltarska. To umiejscowienie jest gwarancją wspaniałych widoków oraz niezapomnianych atrakcji. Zderzenie krajobrazów gór, oceanu, morza oraz pustyni jest niezwykłe.

Mapa Maroko

Maroko zwane też Maghrebem, jest najbardziej zielonym państwem w północnej części Afryki. Różnorodność tego niewielkiego afrykańskiego kraju spowodowane jest położoną na południu Saharą, oblewającymi w części północno – zachodniej wodami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz górami Atlas, które oddzielają Maroko od Algierii.

Skąd się wzięła nazwa Maroko?

Nazwa Maroko to europejskie określenie, które pochodzi od dawnej stolicy Marrakeszu. Arabowie nazywają Maroko – Dalekim Zachodem. Oficjalna nawa Królestwa Maroko to Al-Maghrib-al–Aksa.

Dlaczego warto odwiedzić Maroko zimą
Dlaczego warto odwiedzić Maroko zimą?

Klimat, pogoda i geografia Maroko

To niewielkie państwo zajmuje powierzchnię 458 tysięcy km kwadratowych i zamieszkuje je 34 miliony ludności. Kraj dzieli się na cztery regiony geograficzne: rejon górski wzdłuż Morza Śródziemnego Ar – Rif, pasmo gór Atlas, teren rozległych równin wzdłuż brzegu oceanu oraz doliny na południe od Atlasu przechodzące w pustynię.

Miano najzimniejszego z państw afrykańskich, Maroko uzyskało dzięki specyficznemu klimatowi. Zimą minimalne temperatury np. w Casablance mogą spadać poniżej zera. Wzdłuż wybrzeży panuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Bliskość gór powoduje to, że klimat na wybrzeżach jest łagodny i wilgotny.

W strefie nadatlantyckiej, ze względu na chłodny Prąd Kanaryjski, bardzo często występują mgły. W głębi kraju natomiast klimat jest suchy z odmianą górską w rejonie Atlasu Wysokiego. Temperatury w wakacyjnych miesiącach są bardzo wysokie, np. w lipcu wahają się od 35 do 44 stopni. Dla ludzi nieznoszących aż takich upałów, lepszym wyjściem będzie zwiedzanie Maroka np. pomiędzy lutym, a kwietniem.

Maroko w historycznym ujęciu

Historia Maroka to przede wszystkim wewnętrzne walki i niepokoje. Przez dłuższy czas część tego państwa była nazywana obszarami bezprawia, aż do XX wieku, kiedy nastąpiło zjednoczenie wszystkich ziem władzą centralną.

Kraj ten zamieszkują w większości Arabowie i Berberowie. W większości to muzułmanie, wraz ze swoją oryginalną kulturą i folklorem. Ludność jest bardzo gościnna, uśmiechnięta i ceniąca wartości rodzinne.

Ludność Maroka zamieszkuje również pustynię
Ludność Maroka zamieszkuje również pustynię

Atrakcje turystyczne w Maroko

Maroko przyciąga turystów przez cały rok. Atrakcji i miejsc wartych zobaczenia jest tu co niemiara. Odwiedzających przyciągają budowle, będące świadectwem burzliwych dziejów i bogatej kultury kraju, ale także nadmorskie wybrzeża, góry Atlas oraz pustynia Sahara.

Jednymi z bardziej urokliwych nadmorskich miejscowości są: Essaouira, Asilah, Agadir i Al Hoceima. Miasta nad wybrzeżem Atlantyku przyciągają miłośników sportów wodnych, w szczególności windsurferów, dla których silne prądy przybrzeżne są największą atrakcją. Kurorty nad Morzem Śródziemnym oferują łagodniejsze warunki pogodowe i zachęcają do plażowania.

Latem miłośnicy gór, mogą odbyć wiele wędrówek pieszych po Atlasie, podczas których jest możliwość podziwiania przyrody oraz zwiedzenia tradycyjnych wiosek Berberów. Zimą można tu pojeździć na nartach, np. w Azrou najstarszym centrum narciarskim Maroka. Szczyt Jabal Toubkal (4167m n.p.m.) przyciąga turystów przez cały rok. Bazą wypadową jest miasto Imlil.

Turyści mogą się udać także na najsłynniejszą pustynię świata – Saharę. Można tam dotrzeć na kilka sposobów, w tym także na grzbiecie wielbłąda. Największą atrakcją jest Erg Chebbi, który znajduje się przy algierskiej granicy. Można tu poczuć pustynny klimat jeżdżąc na wielbłądzie, bądź odwiedzając berberyjski namiot.

Jedna z większych atrakcji Maroko - wycieczki po Saharze
Jedna z większych atrakcji Maroko – wycieczki po Saharze

Warto zobaczyć także wodospad Ouzoud, który położony jest 150 km na północ od Marrakeszu. To znakomite miejsce do wypoczynku, w okolicy znajdują się także jaskinie, a przy kaskadzie można spotkać makaki berberyjskie. Miłośników przyrody na pewno zachwyci Dolina Dades, zwana Doliną Róż, gdyż porastają ją plantacje róży damasceńskiej. Kanion ten został wyżłobiony przez 200 km rzekę Dades. Krajobrazy zachwycają swoim kontrastem między zieloną roślinnością, błękitem rzeki a pomarańczowo – żółtymi zboczami. Nieopodal znajduje się także raj dla miłośników wspinaczki czyli wąwóz Todra.

Miejsc obfitujących w zabytki jest mnóstwo. Warto udać się do Ceuty czy Tangeru, gdzie są pozostałości fenickiej ceramiki. Ruiny rzymskiego miasta zobaczymy m. in w Volubilis. Miastem godnymi odwiedzenia jest na pewno stolica, czyli Rabat. Oprócz ruin i pozostałości po Rzymianach, możemy podziwiać tam pałac królewski Dar el-Makhzen z XVIII wieku, meczety, mauzolea oraz wieżę Hassana.

Warto odwiedzić także dawne królewskie stolice czyli: Fez, Marrakesz i Mekenes. W każdym z nich zobaczymy dużo starożytnych budowli, meczety, medresy i grobowce. Można pojechać także do największej metropolii Maroka czyli do Casablanki, znanej z kultowego, amerykańskiego filmu. Jej główną atrakcją jest trzeci co do wielkości na świecie meczet Hassana II.

Co warto zjeść w Maroko?

Kuchnia marokańska to odzwierciedlenie bogactwa kultury arabskiej. Tradycyjnymi potrawami są rozmaite gulasze tadżin oraz potrawy z kuskusem, ciecierzycą i warzywami. Najczęściej spotykaną zupą jest harira z dodatkiem jagnięciny i soczewicy.

Kuchnia marokańska - tradycyjna potrawa tadżin
Kuchnia marokańska – tradycyjna potrawa tadżin

Warto spróbować także marynowanego mięsa brochette oraz chleba kefta do maczania w sosach z tadżinu lub hariry. Na deser można się skusić na naleśniki smażone w głębokim tłuszczu, czy kaab el ghzal (to rodzaj rogalika nadziewanego pastą migdałową i polanego lukrem).

Leave A Reply

Navigate