Krabi – prowincja tysiąca uśmiechów

Dobrą miejscówką w Tajlandii, gdzie warto się zatrzymać jest Krabi. To nie tylko jedna z popularniejszych prowincji, gdzie znajduje się lotnisko, ale także dobre miejsce na wypady do pozostałych tajlandzkich atrakcji. Krabi jest oddalone od wyspy Phuket o 180 km i od stolicy Bangkoku o 800 km.

Poniżej dokładna mapa z całą prowincją Krabi:

Prowincja kusi białymi plażami z turkusową wodą, wysokimi klifami wapiennymi, zachwycającą przyrodą oraz bogatą ofertą różnych sportów wodnych. Najczęściej odwiedzanymi miejscowościami jej jest miasteczko Krabi oraz kurort typowo turystyczny Ao Nang. Sama nazwa krainy tysiąca uśmiechów powstała od nacji zamieszkującej te tereny, która jest wyjątkowo uczynna i przyjaźnie nastawiona dla odwiedzających. Oczywiście jeśli w grę wchodzą pieniądze zarabiane na turystach to różnie bywa, jednak Tajlandczycy to pokojowo nastawiony naród.

Ao Nang
Ao Nang

Pogoda w Krabi

Można wyróżnić dwie pory roku: suchą i deszczową. Najdogodniejszym terminem dla zwiedzających będzie pora sucha, która pokrywa się mniej więcej z naszą zimą (od listopada do marca). Wówczas nie ma zbyt wielu opadów, a temperatury robią się bardziej znośne (ok. 30stopni). Woda w morzu jest naprawdę ciepła, niczym zupa. Największe deszcze i burze występują we wrześniu i październiku i wtedy też wzrasta zagrożenie wystąpienia tsunami.

Plaże Krabi

To jedno z największych magnesów, ściągających turystów w ten region. Pobliskie plaże takie jak: Long Beach, Noppharat Thar, Khlong Muang i Phra Nang są wyjątkowo malownicze. To właśnie tu spotykamy krajobraz łączący jasny piasek z turkusową wodą oraz urokliwe wapienne skałki wyrastające z morza czy otaczające plaże. Railay jest uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie i coś w tym jest, o czym można się przekonać kiedy na nią dotrzecie.

Plaża Railay
Plaża Railay

Noclegi Krabi

Miejsc noclegowych w okolicy nie brakuje. Od luksusowych ośrodków wypoczynkowych, za odpowiednią cenę, po skromne gasthousy i pensjonaty, w znacznie ekonomicznej cenie. Nie brakuje także hoteli i bungalowów do wynajęcia. Baza gastronomiczna oferuje specjały kuchni tajskiej, ale i lokale z zachodnim jedzeniem. Jednak najtaniej i co ciekawe najsmaczniej, najemy się na ulicznych straganach. Trzeba tylko przełamać strach przed tego typu gastronomią.

Atrakcje turystyczne w okolicy

Okolica obfituje w różne atrakcje dla turystów. Od wszelakich sportów wodnych: nurkowania wokół wysp w poszukiwaniu rafy koralowej (Ko Phi Phi czy Ko Lanta) czy wypraw kajakowych, poprzez trekking przez dżunglę, czy wspinaczkę skałkową (także na pięknej plaży Railay otoczonej skałkami). Można przejechać się na słoniu, jednak jest to rozrywka mocno nieetyczna, dlatego warto zaczerpnąć słowa w tym temacie. Lepiej pozachwycać się naturą, gdzie pośród dwóch bliźniaczych skał Khao Khanap Nam płynie rzeka Krabi. Warto wynająć łódź i popłynąć na wycieczkę na pobliskie, rajskie wyspy (np. Wyspę Kurczakową). Na jednej z nich – Maya Bay (na wysepce Koh Phi Phi Leh) był kręcony znany film „Niebiańska plaża” z Leonardo DiCaprio. Można dojechać na plażę skamielin (Fossil Shell Beach) czy nad szmaragdowe jeziorko położone w środku lasu (Emerald Pool). Z pewnością nie warto ominąć Świątyni buddyjskiej w Tygrysiej Jaskini (Tiger Cave Temple), chociażby dla niesamowitych widoków. Trzeba jednak nastawić się na pokonanie aż 1200 schodów, warto więc zabrać ze sobą odpowiednią ilość płynów do picia. Miłośnicy natury zachwycą się z pewnością Park Narodowy Moo Ko Lanta z małpami, motylami i ptakami otoczony tropikalnymi roślinami. A zapalonych wędkarzy ucieszy Krabi Fishing Park, z kolei na amatorów nocnego życia czeka bardzo imprezowa wyspa Ko Phi Phi.

Mariolki oprowadzą Was po jednej z najpiękniejszych plaż Krabi – Railay:

Leave A Reply

Navigate