Jezioro Trazymeńskie

Jako największy zbiornik wodny półwyspu apenińskiego, jezioro trazymeńskie to idealne miejsce na spokojny, rodzinny wypoczynek. Z racji swojego położenia stanowi też dobrą bazę wypadową do zwiedzania południowej Toskanii i całej Umbrii.

Jezioro znajduje się w granicach parku krajobrazowego Parco del Lago Trasimeno, a swoją stosunkowo dużą powierzchnią – 128 km² – i niewielką głębokością sięgającą maksymalnie 8 metrów jest dobrą alternatywą dla zatłoczonych plaż Adriatyku i docelowym miejscem podróży mieszkańców zatłoczonego Mediolanu czy Rzymu.

Miasta i miasteczka

Infrastruktura okolicznych miasteczek, pensjonatów i ośrodków zapewnia komfort pobytu a dla tych, którzy szukają dodatkowych atrakcji przewidziane są pola golfowe, kluby lotnicze oraz liczne tereny rekreacyjne sprzyjające pieszym wędrówkom i rowerowym eskapadom. Warto też zasmakować konnych przejażdżek przy brzegu jeziora czy rejsu statkiem po jeziorze.

Co ciekawe, na jeziorze znajdują się trzy niewielkie wyspy, z których jedyną zamieszkaną jest Maggiore. Pozostałe dwie to Polvese i Minore.

Wybierając kolej warto zainteresować się trasami Rzym-Perugia, Florencja-Foligno czy Cortona-Terontola-Foligno a dla śmiałków podniebnych podróży polecamy lotnisko Umbria International Airport.

Lokalna społeczność

Ciekawostką jeziora są okoliczne miasteczka i wsie, w których od dawna już nikt nie mieszka. Można w nich obejrzeć lokalny folklor i styl w jakim żyli ludzie tego regionu jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Spośród tych zamieszkanych polecamy odwiedzenie Magione, Castiglione del Lago (tu warto zajrzeć na piękny taras z widokiem na jezioro a także na zamek Rocca del Leone z XIII wieku), Paciano, Passignano sul Trasimeno, Panicale czy Citta della Pieve.

Dojazd do Jeziora Trazymeńskiego

Jezioro Trazymeńskie jest dobrze skomunikowane a więc dojazd do niego nie stanowi większego problemu. Jadąc samochodem należy wybrać autostradę A1 (potocznie określana Autostrade del sole, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Autostradę słońca). Podróżując z południa Włoch należy zjechać przyChiusi/Chianciano Treme, natomiast wybierając trasę północną polecamy zjazdFabro. Podróżując z Perugii, bezpłatny dojazd do jeziora zapewni nam droga ekspresowa E45.

W dojeździe nad jezioro trazymeńskie pomoże Ci poniższa mapa:

Leave A Reply

Navigate