Jezioro Lugano – atrakcje i ciekawe miejsca

Na północy Włoch,w Alpach Lugańskich, leży Jezioro Lugano (wł. Lago di Lugano). Jest ono jednym z pięciu dużych alpejskich jezior. Okolica ta jest chętnie odwiedzana nie tylko ze względu na górskie krajobrazy, ale także na łagodny, śródziemnomorski klimat. Latem może stanowić doskonałą alternatywę dla upalnych wybrzeży Italii. Jezioro Lugano znajduje się w granicach Szwajcarii (kanton Tessin) i Włoszech (mniejsza część, prowincja Como i Varese) i łączy dwa znane jeziora – Lago Maggiore oraz Lago Como. Ma powierzchnię 48,7 km kwadratowych,jest wąskie- tylko 3km szerokości i dość głębokie (nawet 288m).

Mapa jeziora Lugano

Co warto zobaczyć i zwiedzić nad jeziorem Lugano?

Nad akwenem nie tylko można odpocząć, ale także zwiedzić okoliczne miasta, do których można dotrzeć transportem wodnym. Dzięki obustronnej konwencji o swobodnym przekraczaniu szwajcarsko-włoskiej granicy można bez przeszkód zwiedzać oba kraje. Godne odwiedzenia są położone w pobliżu miejscowości: Como, Menaggio, Tremezzo oraz Bellagio. Dużym ośrodkiem turystycznym jest Lugano, warto się tam udać do parku Parco Civico z bujną roślinnością. Zwiedzić kościoły Św. Wawrzyńca i Św. Marii oraz nowoczesną pływalnię w części miasta zwanej Corona.

Atrakcje jeziora Lugano
Atrakcje jeziora Lugano

Okolice jeziora świetnie nadają się do pieszych wycieczek, a widoki pozostaną na długo w pamięci. Na zachodnim brzegu, na górze Monte San Salvatore (912 m.) można podziwiać z wieży widokowej panoramę regionu. Koniecznie trzeba tam zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Takie punkty widokowe znajdują się jeszcze na Monte Generoso (1701 m) na brzegu południowo–wschodnim oraz Monte Bre (925 m) na wschodnim krańcu jeziora. Na Monte San Salvatore i Monte Bre dotrzemy piechotą z centrum Lugano w kilkanaście minut lub jadąc kolejką linowo-terenową. Jedna wygląda jak stożek wulkaniczny, druga jak brazylijska Głowa Cukru. W miasteczku Porlezza,w starym kościółku San Michele, warto obejrzeć fresk z 1347 roku – Ostatnia Wieczerza oraz barokowy kościół S. Vitarre.

Jeśli planujecie aktywnie spędzić czas, region oferuje również wiele innych atrakcji. Silne wiatry sprzyjają windsurfingowi i żeglowaniu. Okolica oferuje możliwość nurkowania, gry w tenisa i golfa oraz paralotniarstwu, a to tylko nie które z czekających atrakcji. Miłośnicy jazdy na rowerze na pewno nie będą zawiedzeni, bo tereny są wyjątkowo atrakcyjne. Bogata infrastruktura turystyczna, a przede wszystkim smaczna kuchnia,niezapomniane widoki i atmosfera, sprawiają że krainę alpejskich jezior odwiedzimy nie raz.

Dojazd do jeziora Lugano

Z Polski nad jezioro Lugano dotrzemy jadąc np. przez Zgorzelec. Kierujemy się na południową część Niemiec, potem przez Austrię 20km, aż do północnych Włoszech około 50km. Trzeba wykupić winietki (Austria i Szwajcaria). Podróż trwa około 10godzin.

Z Mediolanu do Lugano dotrzeć można pociągiem EC w niewiele ponad godzinę. Z Malpensy (port lotniczy) mamy bezpośrednie połączenie autobusowe. Między jeziorami Como a Lugano co 15-30 minut jeździ lokalny S-Bahn.

Ciekawostki o jeziorze Lugano

  • Włosi nazywają je Lago di Ceresio od miejscowości Porto Ceresio, Szwajcarzy natomiast Lago di Lugano od miasta Lugano i na ogół używa się właśnie tej nazwy.
  • Do obszaru zalicza się pięć dużych alpejskich jezior – od zachodu na wschód są to kolejno: Maggiore, Lugano, Como, Iseo i Garda .

Leave A Reply

Navigate