Jezioro Bled

Jednym z najcieplejszych jezior alpejskich, położonym w północno – zachodniej Słowenii jest Jezioro Bled. Stosunkowo niewielkie – tylko 1,44 km kwadratowego, leżące w Alpach Julijskich jest idealnym miejscem wypadowym.

Jezioro Bled wyróżnia się leczniczym klimatem oraz termalną wodą źródlaną. Otoczone jest szczytami Jelovice, Pokljuke i Karavank, które chronią je przed chłodnym powietrzem. W miesiącach letnich jest tu ciepło i nie ma mgły. Dzięki gorącym wodą termalnym na dnie jeziora, ma ono najdłuższy sezon kąpielowy wśród alpejskich jezior.

Atrakcje jeziora Bled

Temperatura wody latem w tym zbiorniku wynosi 23 st. C i umożliwia aktywny, zdrowy wypoczynek. Liczne plaże wokół jeziora oferują wypożyczalnie łódek oraz kajaków. Nad jeziorem Bled znajdziemy cztery korty tenisowe, a także pole golfowe. Można uprawiać wspinaczkę alpejską, spływy kajakowe czy paralotniarstwo. Dla spacerowiczów jest przygotowana 6 kilometrowa trasa wokół jeziora, której przejście zajmuje około dwóch godzin. Po drodze można podziwiać leżącą pośrodku jeziora wyspę Blejski Otok z kościółkiem z IX w. i XVI-wieczną dzwonnicą z dzwonem, który jak głosi legenda, spełnia życzenia. Na wyspę można popłynąć wpław, skorzystać z pletn cumujących przy brzegu lub wynająć łódkę.

jezioro Bled - Blejski Otok
jezioro Bled – Blejski Otok

Kolejną atrakcją jest zamek wybudowany na urwistej skale Blejski Grad. Budowlę otaczają fosy, wały obronne i tarasy widokowe, a w południowym skrzydle znajduje się ekspozycja muzealna. Dla miłośników pieszych wycieczek jest oddalony o 4,5 km od jeziora Bled, wąwóz Vintgar. Ma on długość 1,6 km i jest licznie poprzecinany wodospadami oraz potokami. Jadąc około 30 km możemy dotrzeć nad kolejne jezioro Bohinj, które jest znacznie bardziej spokojne i mniej zatłoczone niż Bled.

jezioro Bled - Blejski Grad
jezioro Bled – Blejski Grad

Turystyka trwa nad jeziorem Bled cały rok, zimą kiedy zbiornik zamarznie,wielu wioślarzy trudni się przewodnictwem po górach. Dominującym sportem jest wówczas narciarstwo. Pełna infrastruktura noclegowa – od ekskluzywnych hoteli z łaźniami po pięciogwiazdkowe pola kempingowe, zapewnią udany pobyt nad jeziorem Bled.

Jak dojechać do jeziora Bled:

Najszybciej można dotrzeć jedną z przygranicznych autostrad – najlepiej przez Austrię. Autostrady łączą Słowenię także z Włochami i Chorwacją. Jezioro znajduje się ok. 55 km z Lublany (jadąc autostradą A2), w stosunkowo niewielkiej odległości od granicy z Austrią . Trzeba wykupić winiety.
Zobacz na mapie:

Ciekawostki o jeziorze Bled:

  • W 1918r wypoczywała tu w lecie jugosłowiańska rodzina królewska dynastii Karadziordziewiciów, a w 1947r także marszałek Tito – obecnie w jego rezydencji mieści się pięciogwiazdkowy hotel Villa Bled.
  • Prawdziwym przysmakiem bledzkiej kuchni są kremówki, znane tu od kilkudziesięciu lat. Mistrz cukiernictwa, Ištvan Lukačevič, stworzył recepturę, która używana jest do dziś. Na przestrzeni 40-stu lat sprzedali ich aż 7 milionów.

Leave A Reply

Navigate