Jasna Chopok – trasy i warunki narciarskie oraz ceny skipassów

Wyjazd na narty za granicę nie zawsze musi oznaczać jedynie Austrii czy Włoch, bowiem i u naszych południowych sąsiadów jest gdzie poszaleć. W górach, po słowackiej stronie są równie dobre ośrodki narciarskie do jazdy po odpowiednio przygotowanych stokach.

Najbardziej znanym i zdecydowanie najbardziej doinwestowanym jest Jasna, położona u podnóża Chopoka (2204m) w Niżnych Tatrach. Jego teren wyróżnia nie tylko nowoczesna infrastruktura, ale także dogodne warunki naturalne. Atrakcje czekają tu na narciarzy i snowboardzistów, w różnym stopniu zaawansowania, ale także na rodziny z dziećmi.

Mapa

Jasna to największy ośrodek narciarski w całej Słowacji, położony w granicach Parku Narodowego Niżnych Tatr, który zajmuje obszar ponad 90 hektarów. Powstała baza hotelowo – gastronomiczna oraz atrakcje specjalnie przygotowane dla turystów z pewnością zaspokoją wszelkie gusta. SPA, restauracje oraz bezpłatne parkingi są dodatkową zachętą do odwiedzin właśnie tego ośrodka.

Jasna Chopok – warunki narciarskie

Chopok jest drugim, pod względem wysokości szczytem tej części Tatr. Jego korzystne nachylenie w północnym i południowym kierunku, bez ostrych grani czy kotłów, umożliwiło wytyczenie tras o dobrych warunkach do jazdy, gdzie znajdą coś dla siebie i początkujący narciarze, jak i miłośnicy trudnych szlaków i freerideów.

Takie ukształtowanie terenu pozwala cieszyć się sportami zimowymi, aż do połowy maja. Za oficjalny początek sezonu, jak wszędzie uznawane są tu pierwsze dni grudnia, jednak pierwsi śmiałkowie próbują swoich sił nieco prędzej. W Jasnej znajdziemy także tereny przygotowane do narciarstwa biegowego i snowpark – Burton Snowpark Jasna.

Trasy narciarskie Jasna Chopok

Jasna oferuje ponad 30 wyznaczonych tras, w tym 4 trudne, 14 umiarkowanie trudnych i 13 łatwych dróg dla narciarzy i snowboardzistów. Łącznie 45 kilometrów dróg do dyspozycji gości i turystów. Część z nich jest oświetlona do jazdy po zmroku, a także w razie potrzeby sztucznie dośnieżana.

Wszystko to obsługuje 28 kolejek i wyciągów narciarskich, w tym kolejki gondolowe, wyciągi orczykowe i kolejki krzesełkowe. Dla fanów freeridu, na południowym zboczu Chopoka wyznaczono dwie czarne trasy: Vyhliadkova i Zjazdarska, ale i na północnej ścianie nie brakuje stref o prawie 45 stopniowym nachyleniu.

Z kolei dla początkujących oraz rodzin z dziećmi dobrym wyborem będzie czterokilometrowa trasa Turystyczna (Turisticka). Z myślą o najmłodszych są tu przygotowane szkółki narciarskie i wyciągi dywanowe oraz zimowy park Maxiland do nauki jazdy dla dzieci.

Chopok Jasna na Słowacji - idealne warunki narciarskie
Chopok Jasna na Słowacji – idealne warunki narciarskie

Ceny skipassów Chopok

Ceny na Słowacji nie są zbyt niskie i bardziej przypominają to czego możemy spodziewać się w ośrodkach we Włoszech czy Austrii. W bieżącym sezonie (głównym – czyli od po świętach Bożego Narodzenia do 19 marca) tygodniowy skipass do osoby dorosłej kosztuje 199 euro. Seniorzy zapłacą 159 euro, a dzieci 139 euro. Trzy eurową zniżkę otrzymamy na każdy karnet, jeśli zakupimy je online. Wiosną jest taniej, bo za tygodniowy skipass trzeba zapłacić 162 euro, i odpowiednio seniorzy 130, a dzieci 113 euro.

Zakupiony skipass obowiązuje w ośrodkach Jasna Tatry Niskie, Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie. Kiedy nie korzystamy ze stoków, w ramach karnetu mamy możliwość odwiedzenia parków wodnych – Aquapark Tatralandia lub Gino Paradise Besenova.

Leave A Reply

Navigate