Co warto zwiedzić na górze Montserrat?

Góra Montserrat – Przepiłowana Piła znajduje się w pobliżu Barcelony. Nie sama góra jest ważna, lecz postawiona w tym miejscu tysiącletnia świątynia. Legenda mówi, że aniołowie, którzy byli rzeźbiarzami przygotowali miejsce na świątynię za pomocą piły, stąd też nazwa góry.

Mapa Montserrat

Ciekawe zabytki na górze Montserrat

Świątynia została postawiona na cześć Matki Boskiej, która czyniła cuda. W bazylice stoi piękny posąg Matki Bożej z Dzieciątkiem w stylu renesansowym. Ciekawostką jest, że Katalończycy wierzą, iż figurkę Matki Boskiej wyrzeźbił św. Łukasz. Obecnie Matka Boska zwana La Moreneta została ogłoszona patronką Katalonii i przybywają do niej pielgrzymki ludzi. Pielgrzymi odbywają się od 27 kwietnia do 8 września.

Oprócz świątyni znajdują się kaplice, krzyż pokuty oraz bardzo znana Święta Grota – Santa Costa. Wewnątrz Groty stoi figurka Matki Boskiej z Montserrat.

Co warto zobaczyć na górze Montserrat
Co warto zobaczyć na górze Montserrat

W Montserrat możemy także zwiedzić Muzeum – Museu de Montserrat. W muzeum znajdują się cenne kolekcje malarstwa katalońskiego oraz włoskiego, kolekcje skarbów starożytnego Egiptu. Miłośnikom starożytnego Egiptu proponujemy zobaczyć dobrze zachowaną mumię.

Muzeum posiada też kolekcję malarstwa i rzeźby. Do najbardziej znanych dzieł znajdujących się w Museu de Montserrat zaliczamy dzieła Picassa, Moneta, El Greca oraz Deggasa.

Na Górę Montserrat można wjechać kolejką linową lub linowo – szynową. Warto wykupić bilet łączony – Totmontserrat, który oferuje metro, pociąg, kolejkę linową, kolejkę linowo – szynową, wstęp do Muzeum oraz posiłek.

Leave A Reply

Navigate