Gdzie na narty – najlepsze miejsca w Polsce i zagranicą

Jeśli chodzi o wyjazdy narciarskie, organizowane przez biura podróży to tendencja z roku na rok, nieco się zmniejsza. Klienci wybierają zimą raczej kierunki egzotyczne, gdzie będą mogli nacieszyć się słońcem.

Wyjazdy na narty to niecała jedna piąta wszystkich wycieczek, kupowanych przez naszych rodaków. Wiadomo, również że sporo zapalonych narciarzy nie korzysta z usług biur podróży, tylko na własną rękę wyjeżdża na zagraniczne, czy krajowe stoki. W końcu daleko nie jest chociażby do naszych sąsiadów – Czech i Słowacji, a nie trudno też zorganizować wyjazd do Włoch, czy Austrii. Na pewno łatwiej, niż np. na Sri -Lankę lub Dominikanę.

Pomysły na wyjazd na narty
Pomysły na wyjazd na narty

Duży wpływ na turystykę narciarską w naszym kraju ma na pewno pogoda i gdy jesień jest wyjątkowo ciepła, istnieje obawa przed tym, że stoki nie będą wystarczająco ośnieżone, wówczas wielu turystów wybiera zagraniczne miejscówki, w których jest gwarancja dużej ilości śniegu.

Wyjazdy zorganizowane – oferta biur podróży

Najpopularniejszym kierunkiem zimowych wyjazdów na narty są zdecydowanie Włochy. To właśnie we włoskie góry najczęściej wykupują wyjazdy Polacy. Mimo iż cenowo, z roku na rok wychodzi to systematycznie drożej. Jednak do Włoch przyciąga dobrze rozwinięta infrastruktura, umiarkowana cena oraz oferty wraz ze zniżkami na ski-passy. Największy wybór jest w rejonach Val di Sole i Val di Fassa oraz Tyrolu Południowego, jeśli chodzi o Włochy.

Biura podróży organizują także wyjazdy narciarskie do Austrii (głównie w okolice Tyrolu i Kraju Salzburskiego) oraz Czech (Karkonosze), Słowacji (Tatry), Francji i Szwajcarii. Możemy wybrać także nieco odleglejszą Hiszpanie (Granada i Sierra Nevada) lub całkiem przystępną cenowo Andorę. Wszystko zależy od standardów, bo i Włochy i Andora mogą być naprawdę drogie. Najdrożej wypada na pewno Szwajcaria i Francja. A dla wielbicieli prawdziwej egzotyki przygotowano wyjazd na narty do Japonii.

Trzeba także pamiętać o tym, że część wycieczek jest z własnym transferem, część odbywa się samolotem. Do wyboru mamy także zróżnicowane wyżywienie: same śniadania, dwa posiłki lub kompletny ich brak. Wybór należy do nas i do naszych preferencji.

Narty na własną rękę

To także bardzo popularny sposób wyjazdów na stoki. Najczęściej wybieranym kierunkiem jest zazwyczaj Austria, gdzie hotele oferują wysoki standard, trasy są zawsze odpowiednio przygotowane, a odległości od gór nie są zbyt dalekie.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Austrii:

Turyści zwracają uwagę także na szkółki jazdy (szczególnie jeśli podróżują z dziećmi) oraz imprezy na stoku (apres ski). O wyjedzie na pewno decyduje całkowita cena, w którą trzeba wliczyć ski-pass, wyżywienie, instruktora (jeśli jest taka potrzeba) i nocleg.

Polskie ośrodki narciarskie

Jednak narty to nie tylko zagraniczne wyjazdy. Bardzo dużo ludzi decyduje się na nasze rodzime góry. Polska infrastruktura narciarska, choć wymaga jeszcze nakładów, rozwija się coraz lepiej. W ostatnich latach zainwestowano w nowoczesne wyciągi, a baza zimowych sportów stale się rozrasta.

Ośrodki narciarskie w Polsce
Ośrodki narciarskie w Polsce

Stolicą zimowych sportów, nie od dziś jest jak wiadomo Zakopane. Równie chętnie wybierany jest Białka Tatrzańska, Czarna Góra (Sudety), Zieleniec (Sudety) oraz Wisła (Beskidy). Popularne w ostatnich czasach stały się ośrodki sanatoryjne – Krynica i Szczyrk, dzięki aktualnym inwestycjom, a także corocznie na topie jest oblegany Karpacz, czy Szklarska Poręba.

Leave A Reply

Navigate