Festiwale i imprezy kulturalne w Rzymie

Rzym jest nam znany z bogatej historii oraz zachowanych dobrze zabytków. Wiele osób jadąc na wycieczkę do Rzymu, pragnie zwiedzić ten kraj oraz poznać ich kulturę. Oprócz licznych budowli Rzym ma w sobie wciąż tętniące życie. Dla osób chcących zapoznać się z kulturą tego miasta zapraszamy do uczestnictwa w bardzo ważnych imprezach tj. karnawale, maratonie, obrzędach religijnych, festiwalach sztuki lub opery.

Najważniejsze wydarzenia kulturalne w Rzymie

Zacznijmy od bardzo znanego Karnawału Rzymskiego, który rozpoczyna się od lutego sięgając, aż do marca. Karnawał odbywa się na Placu Piazza Navona, Piazza di Spagna i Via del Corso jak za dawnych czasów. Wielka impreza rozpoczyna się od długiej parady, gdzie uczestniczą postacie teatralne, także w maskach. Możemy także być świadkami spektaklu konnego. Uczestniczą w nim jeźdźcy z całej Europy. Karnawał w Rzymie jest jak powrót do przeszłości, zaznajomienie się z kulturą Rzymu, ich tradycjami i obyczajami.

Zwolenników jazdy konnej zachęcamy spróbować swych sił na konkursie międzynarodowym – Concorso di Roma w maju na placu Piazza di Siena.

Kolejną imprezą patrząc na kalendarz jest maraton, który odbywa się w marcu. Chętni spróbowania swych sił, biegną przez całe centrum Rzymu, mijając wszelkie zabytki. Osoby lubiące tego typu imprezy gorąco zachęcamy. Nie musimy, chodzić po muzeach czy teatrach, aby zapoznać się z tradycją Rzymu. Uczestnictwo w maratonie jest to ciekawy oraz odmienny sposób na spędzenie czasu.

Dla osób religijnych proponujemy odwiedzić Rzym w marcu/kwietniu, gdzie odbywają się tradycyjne obrzędy związane z nadejściem Wielkiej Nocy. W tym czasie Papież wygłasza swe orędzie na Placu św. Piotra. Przeżycie Wielkiej Nocy w Stolicy Apostolskiej na zawsze zostanie w naszej pamięci.

Do religijnych świąt w Rzymie zaliczmy także Festa de Norati– czyli święto na cześć Matki Boskiej, które odbywa się w lipcu. Warto też pamiętać o bardzo istotnej mszy, odprawianej przez papieża na Placu Piazza di Spagna z okazji Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej, a dokładnie odprawiana jest 8 grudnia.

Nie zapominając o świętach, które są już tradycją i historią kraju warto wspomnieć o Festa della Repubblica czyli święto Republiki, które jest upamiętniane paradą wojskową każdego roku 2 czerwca pomiędzy Koloseum, a Piazza Venezzia.

Festa della Repubblica - jedno z ważniejszych świąt w Rzymie
Festa della Repubblica – jedno z ważniejszych świąt w Rzymie

Rzym nie jest znany jedynie z Placu św. Piotra i religijnych świąt odbywających się w tym miejscu. Jest to miasto historii i sztuki oraz architektury. Do Imprez historii sztuki zaliczamy Festa d’Arte – Festiwal Sztuki znajdujący się na Via Margutta, odbywający się w kwietniu.

Zainteresowanych spektaklami operowymi, teatralnymi oraz koncertami oferujemy Estate Romana organizowane od czerwca do września. We wrześniu organizowane są noce muzeów- Notte Bianca. Przy zwiedzaniu danego muzeum można posłuchać odbywających się koncertów, które uprzyjemniają spędzony czas.

Noc Muzeów - jedno z popularniejszych wydarzeń kulturalnych w Rzymie
Noc Muzeów – jedno z popularniejszych wydarzeń kulturalnych w Rzymie

Pamiętajmy, że Rzym jest miejscem, gdzie, wciąż tkwią pamiątki starożytności. Tradycyjne festiwale i inne imprezy zachowały się do dziś i ukazują historię tego miejsca oraz pozwalają nam odkryć swą kulturę.

Leave A Reply

Navigate