Dzielnica Saint-Germain-des-Pres – jej zabytki oraz ciekawe miejsca w Paryżu

St-Germain-des-Pres jest to dzielnica Paryża, mieszcząca się na zachód od bd St-Micheal. Jest jedną z najstarszych dzielnic tego brzegu Paryża. Dzielnica z czasem rozwinęła się. Był to rejon zamieszkiwany przez artystów, pisarzy takich jak Ernest Hemingway oraz malarzy po których zostały pamiątki.

Co warto zwiedzić i zobaczyć w dzielnicy Saint-Germain-des-Pres ?

Bardzo ważnym miejscem i wartym zwiedzenia jest Eglise St-Germain-des-Pres co oznacza Kościół benedyktyński założony w VI w. przez św. bpa Germaina z Łąk. Jest to najstarsza świątynia w Paryżu. Najbardziej interesujący jest fakt, że opatem Kościoła był Król Jan Kazimierz Waza, którego grobowiec oraz pochowane jego serce znajduje się w tym Kościele, a dokładnie w kaplicy św. Franciszka Ksawerego(w lewej nawie).

Eglise St Germain des Pres - główny zabytek w dzielnicy Paryża Saint-Germain-des-Pres
Eglise St Germain des Pres – główny zabytek w dzielnicy Paryża Saint-Germain-des-Pres

Oprócz kościoła w St-Germain-des-Pres znajduje się także Muzeum- Musee Eugene Delacroix. Muzeum znajduje się w miejscu zamieszkania artysty i malarza Eugene Delacroix. Znajdują się tu jego płótna, rysunki, sztalugi, notatki, szkice oraz rzeczy osobiste, wśród których są także pamiątki z podróży z Maroka.

Warto wspomnieć także o znanej oraz jednej z główniejszych ulic Paryża o nazwie Boulevard St-Germain. Boulevard St-Germain jest ulubionym miejscem intelektualistów oraz filozofów. Miejsce jest znane i utożsamiane z takimi osobami jak: Jean-Paul Sartre oraz jego uczniami Simonem de Beauvoir oraz Albertem Camusem.

Oprócz filozofów, w tym miejscu rozwijała się także piosenkarka Juliette Greco, która nagrała piosenkę „Il n’y a plus d’apres au St-Germain-des-Pres” . Nie zapominajmy, że często bywał tu pisarz Ernest Hemingway. Jest to dzielnica, w której rozwijali się znani artyści i malarze. Ciekawostką też jest, że jest to miejsce, w którym tuż po wojnie najlepiej rozwijał się jazz.

Po męczącym dniu warto się zrelaksować w pobliskich kawiarenkach, które funkcjonują od wielu lat. Najbardziej znane są kawiarenki Les Deux Magots oraz Cafe de Flore, w których często przebywali w przeszłości znani filozofowie i intelektualiści.

Cafe de Flore - jedno ciekawych miejsc z historią w dzielnicy Paryża Saint-Germain-des-Pres
Cafe de Flore – jedno ciekawych miejsc z historią w dzielnicy Paryża Saint-Germain-des-Pres

Na Boulveard St- Germain wciąż istnieje najstarsza kawiarenka z 1868 r. o nazwie La Procop. La Procop jest najstarszą istniejącą kawiarenką w Paryżu, utrzymującą swój starożytny styl i urok. Częstymi gośćmi La Prokop byli Rousseau, Mozart oraz Chopin.

Na zakończenie miłego dnia nie zapomnijmy o spacerze brzegiem Sekwany, gdzie znajduje się najstarsze paryskie nadbrzeże – Quai des Grands Augustins, a wzdłuż Sekwany bukiniści rozpościerają swe stoiska z książkami.

Leave A Reply

Navigate