Cypr zimą – czyli atrakcje Pafos poza sezonem

Pafos to miejscowość na Cyprze, silnie kojarzona z kultem Afrodyty. To właśnie tu, według legend z morskiej piany miała wyłonić się grecka bogini. Miasto w przeszłości było przez prawie 600 lat stolicą wyspy. Z tego powodu może poszczycić się starożytnym dziedzictwem i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pafos to jeden z ważniejszych ośrodków na wyspie, turystycznych, historycznych i komunikacyjnych. Dzieli się na dwie główne części: Kato Paphos i Ktima Paphos. W tej pierwszej znajdziemy większość zabytków i miejsc noclegowych. Druga część miasta jest położona na wzgórzu, w odległości 3 kilometrów od portu.

Pogoda w Pafos

Pafos znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, typu śródziemnomorskiego. Oznacza to że zimy są łagodne, nie ma tu opadów śniegu, ani mrozu. Za to lato trwa osiem miesięcy: od kwietnia do listopada.

Najlepszym okresem do zwiedzania jest nasza jesień lub właśnie miesiące zimowe. Tym sposobem unikniemy upałów i wysokich temperatur. Oprócz tego poza letnim sezonem nie ma dzikich tłumów turystów i jest znacznie spokojniej.

Pafos plaże

Pafos to obecnie renomowany i znany kurort dla wczasowiczów. Piaszczystych plaż jest tu ponad 20, ich kolor nie powala (szaro-żółty) ale za to mają łagodne wejście do morza.

W części Kato Paphos warto udać się na plażę Alykes oraz otoczoną skałami Vrysoudię. W zachodniej części miasta znajduje się plaża Faros z ładnym widokówkowym krajobrazem. Nieopodal Pafos położona jest chyba najlepsza plaża w regionie – Coral Bay. Z miasta kursują tam regularnie autobusy, aż do późnych godzin.

Plaża Afrodyty w Pafos
Plaża Afrodyty w Pafos

Pafos – co warto zobaczyć

Dzięki bogatej historii i z racji tego, że było pod panowaniem rzymskim, tureckim, weneckim i brytyjskim – zachowało się tu aż do dziś wiele wspaniałych zabytków i pamiątek z przeszłości.

Główny punkt programu zwiedzania w Pafos to zdecydowanie doskonale zachowane mozaiki podłogowe, przypadkiem odkryte w dawnych rzymskich willach. Można na nich dostrzec sceny z greckiej mitologii.

Mozaiki podłogowe - atrakcja Pafos
Mozaiki podłogowe – atrakcja Pafos

Kolejnym punktem większości zwiedzających są Królewskie Grobowce, których okazałość może sugerować sama nazwa. Jednak żadnych członków królewskiej rodziny tu nie pochowano. W nekropolii przypominającej kute w kamieniu katakumby chowano miejscową arystokrację.

Warto udać się do Zamku Saranta Kolones, w pobliżu portu, który był budowlą obronną prawdopodobnie przed najazdem Arabów. Aby popodziwiać freski oraz cenne zbiór ikon i dzieł sztuki, a także skosztować jednego z lepszych win na Cyprze – trzeba się udać do klasztoru Chrysorrogiatissa.

Godna uwagi jest też twierdza portowa z XIII wieku, skąd rozpościera się malowniczy widok. W Kato Pafos jest także kościół Agia Solomoni, w którego miejscu jak głosi legenda zamurowano kobietę (pierwszą która przeszła na chrześcijaństwo) która uciekała przed rzymskimi prześladowcami i schroniła się w jaskini. A po 200 latach odnaleziono ją dalej żywą.

Nieopodal jest także drzewo, które ma podobno moc uzdrawiającą, trzeba tylko coś przywiązać do niego. Jako ciekawostkę można potratować także Petra Tou Romiou, czyli miejsce narodzin Afrodyty.

W części Ktima Pafos, nie ma już tylu atrakcji. Można tu odwiedzić jedno z muzeów, których eksponaty są pamiątkami po dawnych epokach (Muzeum bizantyjskie, Muzeum regionu Pafos i Muzeum etnograficzne). Natomiast w Pałacu biskupa jest do zobaczenia zbiór rzadkich manuskryptów, ikon i innych przedmiotów związanych z religią.

Atrakcje turystyczne w Pafos

Na turystów czekają w Pafos liczne sklepy i centra handlowe, w których zakupimy pamiątki i lokalne wyroby. Mnogość knajp i barów zaspokoi każde podniebienie. Nocne życie trwa tu do późnych godzin, jednak trzeba pamiętać ze poza sezonem mogą być te lokale pozamykane.

Na plażach można skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych (żeglarstwo, nurkowanie, surfing). Z atrakcji dla dzieci jest duży wodny park (Aphrodite Waterpark) i miejscowe zoo. Z portu natomiast wypływają statki wycieczkowe do Egiptu i Izraela.

Na turystów czekają tu także drogi rowerowe, pole golfowe oraz możliwość jazdy konnej. Warto udać się także do miejscowych winiarni, by skosztować lokalnych wyrobów winiarskich.

Leave A Reply

Navigate