Boka Kotorska – na styku gór i morza

W rankingu na najpiękniejszą zatokę w Europie, na pewno w czołówce znalazłaby się Boka Kotorska. To właśnie w tym miejscu Góry Dynarskie stykają się z morzem Adriatyckim. Pewien angielski poeta i dramaturg – George Byron napisał nawet – „gdy rodziła się nasza planeta, najpiękniejsze spotkanie morza z lądem przypadło czarnogórskiemu wybrzeżu”. Ten niezwykły krajobraz gór schodzących do wody, potrafi zachwycić każdego.

Boka Kotorska
Boka Kotorska

Geograficznie

Boka Kotorska to zatoka w południowej części Adriatyku, która prawie w całości leży na terytorium Czarnogóry. Jedynie niewielki jej fragment należy do Chorwacji (część wybrzeża północno – zachodniego). Samo słowo boka pochodzi z włoskiego słowa „bocca”, które oznacza usta. Widziana z góry Zatoka Kotorska ma kształt właśnie podobny do ust. Co ciekawe często jest nazywana południowym fiordem Europy, jednak – jak twierdzi wikipedia – nim nie jest. Boka Kotorska to zalana dolina rzeczna, czyli rias. Natomiast fiord to rodzaj zatoki, powstałej poprzez zalanie doliny, ale polodowcowej. Swoim wyglądem Boka Kotorska zdecydowanie jednak przypomina norweskie fiordy.

Spójrz na mapę:

Jej powierzchnia to 87 kilometrów kwadratowych, a sama linia brzegowa ma ponad 100 kilometrów. Kształt Zatoki Kotorskiej jest mocno urozmaicony i dzieli się na cztery mniejsze zalewy: Hercegnovski, Tivatski, Risanski oraz Kotorski. Na jej powierzchni znajduje się kilka wysp, najbardziej znane to: Mamula, św. Marka, św. Jerzego, Matki Boskiej na skale, Miłosierdzia, Kwiatów oraz Małej Matki Boskiej. W obrębie Zatoki Kotorskiej umiejscowione są również średniowieczne miasta – Kotor, Perast oraz inne, równie ciekawe miejscowości: Herceg Novi, Risan i Tivat. Występuje tu roślinność typowa dla klimatu śródziemnomorskiego. Rosną tu m. in: agawy, palmy, mimozy oraz oleandry. Pogoda praktycznie przez cały roku dopisuje, w zimie nie występują opady śniegu, a temperatura utrzymuje się powyżej zera. Ze względu na unikatowość, cały ten obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historycznie

Teren ten ma burzliwą historię. Już od zamierzchłych czasów ze względu na swoje dogodne ukształtowanie (obszar otoczony górami) był zamieszkiwany przez pierwsze plemiona. Potem kolejno przez lata ziemia ta była podbijana przez Rzymian i Greków, Turków a nawet Hiszpanów, by w XV wieku znaleźć się pod panowaniem Republiki Weneckiej, a następnie Austro – Węgier. Zatokę Kotorską zamieszkiwała ludność romańska oraz słowiańska. Mieszanka kulturowa, a przede wszystkim włoskie wpływy czuć tu do dziś. Mentalność i poczucie niezależności nawet obecnie przejawiają się wśród mieszkańców, którzy najpierw podkreślają że pochodzą z Boki, a dopiero później że z Czarnogóry.

Spójrz na Bokę Kotorską w ujęciu kamery:

Zwiedzanie

Wokół Zatoki Kotorskiej znajduje się wiele malowniczych i interesujących miejscowości, z wieloma zabytkami do zwiedzania. Obowiązkowym punktem, który trzeba zobaczyć jest zdecydowanie Kotor. Miasto jest zbudowane w typowo „włoskim” stylu, czyli z jasnego kamienia oraz czerwonych dachówek. Do zwiedzania jest zabytkowe Stare Miasto wraz z wieżą zegarową i murami obronnymi. Uroku miastu dodają wąskie, kamienne uliczki z oryginalną zabudową. Mieszanina najróżniejszych stylów architektonicznych tworzy bardzo klimatyczny wygląd Kotoru. Najlepszym punktem widokowym jest tu Twierdza św. Jana (Tvrdjava Sv. Ivan) położona na Samotnym Wzgórzu. Aby tam się dostać trzeba pokonać prawie 1,5 tysiąca schodów.

Kotor
Kotor

Drugim obowiązkowym punktem do zwiedzania jest miasteczko Perast. Położone jest ono nad samą zatoką i dominuje tu wenecka architektura. Warto zwiedzić zabytkowy Kościół św. Mikołaja z dzwonnicą, Muzeum Miejskie oraz dawną Szkołę Morską. Dokładnie naprzeciw Persatu leżą dwie wysepki – św. Jerzego oraz Matki Boskiej ze skały, które są godne zobaczenia. Pierwsza wyspa św. Jerzego (Sveti Dorde) ze względu na rosnące na niej cyprysy jest nazywana „wyspą umarłych”. Nazwa ta też ma związek z dziełem pewnego malarza (Arnolda Brocklina) o tym samym tytule. Druga wyspa – Matki Boskiej ze skały (Gospa od Skrpjela) została sztucznie usypana, na pamiątkę – jak głosi legenda- znalezienia obrazu na skrawku skalnym wystającym z wody. Wybudowano w tym miejscu również kościół p. w. Wniebowzięcia Maryi Dziewicy oraz muzeum, gdzie można podziwiać arras utkany z włosów miejscowej artystki. Lokalna ludność do dziś – 22 lipca, przypływa na wyspę i wrzuca w morze kamienie.

Gospa od Skrpjela
Gospa od Skrpjela

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest miasto Herceg Novi, nazywane miastem kwiatów. Można w nim podziwiać bujną roślinność oraz starówkę z typowo śródziemnomorską zabudową. Z zabytków do zwiedzenia, to warto wspiąć się na wzgórze, by zobaczyć pozostałości po Twierdzy Hiszpańskiej oraz panoramę na Bokę Kotorską. Warte uwagi są także Twierdze: Kani kula oraz Morska.

Jeśli znajdziemy jeszcze czas, to można udać się do małego miasteczka Risan, by zobaczyć antyczne mozaiki znajdujące się w ruinach willi rzymskiego patrycjusza, które są wpisane na listę UNESCO oraz cerkiew św. Piotra i Pawła.

Aby dostać się do następnej atrakcji turystycznej, trzeba udać się w rejs statkiem, najlepiej z plaży w Zanjice, by dopłynąć do Niebieskiej Jaskini – Plava Spilja. Dzięki specyficznemu kątowi padania promieni słonecznych, woda tu jest atramentowo – niebieska. Kąpiel w tym miejscu, będzie na pewno nie zapomniana.

Spójrz:

Rozrywka

Infrastruktura turystyczna jest tu całkiem dobrze rozwinięta. Znajdziemy tu miejsca noclegowe o różnym standardzie oraz także całą bazę gastronomiczną. Specjalnością są tu zdecydowanie świeże ryby i owoce morza. Lokale, dyskoteki i puby są otwarte do późnych godzin nocnych, a dla miłośników hazardu znajdzie się również kasyno.

W Zatoce Kotorskiej czekają na nas różnego rodzaju plaże: kamieniste, żwirowe oraz piaszczyste. Najpopularniejsza to piaszczysta Plaza Orahovac, która leży blisko Kotoru, przy drodze do miejscowości Perast. Na uwagę zasługują również nieco mniej odwiedzane plaże – Igalo, Kumbor czy Kamenari. Można na nich uprawiać różne sporty wodne – surfing, nurkowanie i żeglarstwo.

plaża Igalo
plaża Igalo

W rejonie Boki Kotorskiej bez problemu będziemy mogli pograć w piłkę, siatkówkę czy koszykówkę. Dla rodzin z dziećmi są przygotowane place zabaw, a łagodne zejścia do morza zachęcają do kąpieli. Z racji bliskości gór jest możliwość pieszych bądź rowerowych wędrówek po górskich szlakach.

Leave A Reply

Navigate