Berlin – Bogactwo i piękno

Berlin jest jednym z nielicznych miast, które zachowało swoje bogactwo architektoniczne, wciąż rozbudowując się i tworząc nowe projekty zachwycające swym pięknem. Berlin nie jest tylko stolicą Niemiec, jest także miejscem pełnym odrestaurowanych budowli, w których drzemie historia państwa. Natomiast nowe budynki zaprojektowane przez architektów i urbanistów z dużym rozmachem ukazują nie tylko piękno, bogactwo ale także przepych tego miasta.
Dokładny plan miasta

Rozpocznijmy naszą wspólną podróż po stolicy Niemiec od znanej Bramy Brandenburskiej – Brandenburger Tor, która kryje w sobie historię państwa. Brama Brandenburska jest jedną z 14 bram, a także jedyną, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Jest symbolem granicy pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Brama Brandenburska miała pełnić funkcję reprezentacyjną wjazdu do miasta. Zaprojektowana została przez architekta Carla Gothardow Langhans na zlecenie Fryderyka Wilchelma II. Jak mówi historia przez Bramę Brandenburską wkroczyła armia Napelona, w tym miejscu odbywały się także pokazy siły niemieckiej armii oraz parady wojskowe. Obecnie jest to symbol zjednoczenia się Niemiec.

Brama Brandenburska
Brama Brandenburska

Kolejnym krokiem naszej podróży będzie budowla ukryta w parku znana ze szklanej kopuły Reichstag. Niegdyś była to siedziba parlamentu(Bundestag). Obecnie po gruntownym zmodernizowanym remoncie obiekt pełni nie tylko funkcję obrad parlamentu, ale także funkcję turystyczną. Turyści mogą wejść spacerując po 230-metrowym chodniku na sam szczyt kopuły, po drodze oglądając piękne widoki i panoramę miasta przez przeszkloną budowlę.
Warto zobaczyć bardzo ciekawą, nowoczesną budowlę przypominającą kształtem ogromny „bumerang” z wygiętą konstrukcja dachu. Patrząc na taki obiekt nikt by nie pomyślał, że była to hala kongresowa. Teraz jest to Dom kultury świata- Haus der Kulturen der Welt. Odbywają się tu różnego rodzaju imprezy i festiwale, które reprezentują jak sama nazwa wskazuje kulturę różnych krajów świata.
Reichstag
Reichstag

Miłośników historycznych budowli zachęcamy do odwiedzenia dzielnicy Charlottenburg w której znajduje się dawna rezydencja, a zarazem pałac władców Prus. Warto także zobaczyć niegdyś kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, obecnie pozostała tylko wieża. Jest teraz miejscem, gzie znajduje się galeria antywojennej ekspozycji.
Polecamy miejsca zawierające historię, sztukę i malarstwo takie jak: Checkpoint Charlie, Mauermuseum Haus , Checkpoint Charlie, Mueum Topographie des Terrors, Judisches Museum, Museum Emphraimpalais, Museum Knoblauchhaus. Jeśli chodzi o muzea zachęcamy do odwiedzenia Muzea Parmagońskie i Egipskie, które zawierają bezcenne kolekcje. Dla dzieci proponujemy Deutches Technikmuseu oraz Zoologischer Garten- ogród zoologiczny.
Berlińskie zoo w ujęciu kamery:

W dzielnicy Charlottenburg znajduje się ulica Ku’dam na, której jest mnóstwo eleganckich i drogich sklepów, kawiarenek, ekskluzywnych restauracji a także barów i miejsc rozrywkowych.

Przedstawione budowle, zabytki oraz monumenty nie oddają uroku tego miasta, gdyż zawiera ono w sobie mnóstwo innych ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Warto pamiętać, że każda opisana budowla na żywo wygląda bardziej spektakularnie. Zachwyca swym urokiem i bogactwem marmurowych oraz granitowych fasad. Odwiedzając Berlin, będziecie chcieli tam na nowo powrócić, aby móc odkryć kolejne tajemnice tego miasta.

Leave A Reply

Navigate