Atrakcje turystyczne północno-wschodniej części Sycylii

W obecnej sytuacji geopolitycznej, coraz więcej osób szuka alternatywnych kierunków, jeśli chodzi o podróże wakacyjne. Większość kierunków afrykańskich, nie jest już tak bezpieczna jak kiedyś. Aktualnie Turcja, czy nawet Grecja są zdecydowanie mniej obleganymi celami na letni wypoczynek naszych rodaków. Na tym kryzysie zdecydowanie zyskała i tak już mocno popularna Hiszpania i Chorwacja oraz także Włochy.

Wśród obszarów słonecznej Italii, najczęściej odwiedzanymi regionami są: Toskania, Kalabria, Kampania, Rzym, okolice Wenecji nad Adriatykiem oraz wyspy: Sycylia i Sardynia. Bogaci Brytyjczycy upodobali sobie malowniczą Apulię, a na brak zainteresowania ze strony turystów nie mogą narzekać mieszkańcy okolic włoskich jezior – głównie jeziora Garda, Como i Maggiore. W sezonie zimowym dochodzą jeszcze tereny górskie, głównie Alpy. Włochy to jeden z nielicznych krajów Śródziemnomorskich, który praktycznie przez cały rok jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Atrakcje turystyczne Sycylii
Atrakcje turystyczne Sycylii

Jednym z jego atrakcyjniejszych regionów jest niewątpliwie Sycylia. Wyspa, w której herbie mamy trójnogą trinacrię, która symbolizuje, jak twierdzi jedna z wersji, trójkątny kształt wyspy, tudzież słońce. Wyspa jest duża, wygrywa jeśli chodzi o powierzchnię na całym Morzu Śródziemnym. By ją całą zwiedzić i zobaczyć najatrakcyjniejsze zakątki, z pewnością nie wystarczą dwutygodniowe wczasy. Przykładowo z krańca południowo-wschodniego (Pachino) do miejscowości Marsala, na zachodnio – północnym brzegu, to ponad 320 kilometrowa trasa.

Cała Sycylia jest podzielona na 9 regionów i z pewnością każdy warto zobaczyć. Tym razem jednak zajmiemy się interesującymi zakątkami z północno – wschodniej części wyspy. Atrakcjami ciągnącymi się wzdłuż wschodniego wybrzeża od Katanii, aż do Messyny.

Co warto zwiedzić na Sycylii?

Największym miastem, akurat tej części Sycylii jest z pewnością Katania. To tu jest umiejscowione jedno z czterech lotnisk na wyspie. Miasto z pewnością nie jest potentatem turystycznym. Oferuje oprócz na prawdę dobrze rozwiniętej bazy noclegowej, jedynie kilka obiektów godnych zwiedzenia. Warto zobaczyć klasztor benedyktyński, w którym obecnie mieści się uniwersytet oraz kościół św. Mikołaja. Zwiedzać można samemu lub z przewodnikiem. Drugim obiektem sakralnym, który rzuca się oczy to katedra Duomo di Catania (Cattedrale di Sant’Agata ). Trzynawowa, zbudowana na planie krzyża i odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Najważniejszym placem w Katanii jest wyłożony bazaltem (zastygłą lawą) Piazza Duomo, na którym stoi pośrodku fontanna ze słoniem z kamienia lawowego. Atrakcją jest także średniowieczny zamek Ursino, w którym znajduje się muzeum z galerią malarstwa. Jeśli mamy czas, to można zajrzeć również do położonego na wzgórzu parku Vilia Bellini, z egzotyczną roślinnością. Dobrym miejscem by podpatrzeć tubylców będzie targ rybny – Pescheria, na który trzeba się udać wczesnym rankiem.

Będąc w tym rejonie, trudno nie zauważyć, monumentalnego stożka, cały czas czynnej Etny. Jest to spora atrakcja, dla przybyszów. Autokary wycieczkowe dowożą turystów na wysokość 1900 metrów nad poziomem morza, skąd dalej można udać się kolejką linową nieco wyżej (2500m) i jeszcze dalej na sam szczyt wulkanu (2900m) zazwyczaj jeepami. Jednak już sam plac, przy kolejce linowej Riffugio Sapienza, jest dla większości na tyle atrakcyjny, że pozostają na tej wysokości. Można tu pospacerować po kraterze Silvestri oraz wejść do groty wyżłobionej przez lawę (pod opieką). Tu widać także pozostałości po ostatnim wybuchu, którędy płynęła lawa oraz jakie szkody zrobiła (zalany dom, spalona kolejka linowa).

Etna - jedna z atrakcji turystycznych na Sycylii
Etna – jedna z atrakcji turystycznych na Sycylii

Największą perełką, tej części Sycylii jest jednak Taormina. Położona jest na stokach Gór Pelorytańskich, o wysokości 250m.n.p.m. Najważniejsza ulicą, a właściwie deptakiem jest Corso Umberto, do którego prowadzi Brama Mesyńska – Porta Messina. By dotrzeć do jednej z większych atrakcji Taorminy, trzeba skręcić w odpowiednią, boczną uliczkę Corso Umberto – via Teatro Greco. Ta pochylona, trochę pod górę ulica prowadzi do Teatru Greckiego, przebudowanego przez Rzymian. Do dziś odbywają się tu koncerty i przedstawienia, a sam teatr można zwiedzać za jedyne 10 euro (cena 2016). Drugą nie wątpliwą atrakcją jest może nieco zaniedbany i trochę podupadający park publiczny Villa Comunale. To właśnie w ogrodach, upalnym latem można zaznać odrobiny cienia. Stąd też rozpościera się widok na pobliskie turystyczne miejscówki – z jednej strony Giardini Naxos, z drugiej Letojanii. Spacerując po Corso Umberto docieramy do głównego placu Piazza IX Aprile, skąd jest zapierający dech w piersiach widok na zatokę Naxos i Etnę (o ile nie chowa się za chmurami). To w tym miejscu gromadzi się najwięcej turystów, tu stoliki mają porozstawiane okoliczne restauracje, a wieczorem można posłuchać muzyki na żywo. Jeśli chcemy zobaczyć miejską plażę oraz perełkę w postaci wyspy Isola Bella, trzeba zjechać w dół do Mazzaro, np. kolejką linową. Sama plaża jest piaszczysto – żwirowa, zatłoczona, no i zastawiona leżakami i parasolami do wynajęcia.

Castelmola to mała górska miejscowość, która jest położona na wysokości 512 m n.p.m, nad Taorminą. Miasteczko jest naprawdę niewielkie i da się je obejść w kilkanaście minut. Na głównym placu Piazza San Antonino można się posilić. Do zobaczenia jest XVII-wieczny kościółek oraz ruiny normańskiego zamku. Jednak najważniejsze są tu rozpościerające się widoki, na Taorminę i Morze Jońskie.

Co jeszcze warto zobaczyć na Sycylii?

Wąwóz Alcantara to kolejna atrakcja oddalona około 20 km od Taorminy. Na dół wąwozu można zejść schodami lub zjechać windą. Dla zwiedzających przygotowano kilometrową trasę oraz możliwość wypożyczenia wysokich gumiaków. Na miejscu można spróbować body raftingu oraz wejść do dodatkowo płatnego – Parco botanico e geologico Gole Alcantara, gdzie możemy zobaczyć m.in. wodospad.

Atrakcje na Sycylii - Wąwóz Alcantara
Atrakcje na Sycylii – Wąwóz Alcantara

Jeśli chcemy udać się śladami filmu Ojca Chrzestnego, to koniecznie trzeba się udać do dwóch miasteczek, w których to dzieło było kręcone, czyli do Savoca i Forza d Agro. To właśnie w pierwszej znajduje się słynny bar Vitelli, który jest ozdobiony wewnątrz zdjęciami z filmu. Savoca to średniowieczna miejscowość założona przez króla Rogera II. Do zobaczenia jest kościół Św. Nicolo oraz klasztor kapucynów, w którym można zobaczyć mumie. Z kolei Forza d Agro to wioska umiejscowiona na skale. Oprócz wąskich uliczek i swojskiej atmosfery, warty zobaczenia jest kościół św. Trójcy i ruiny zamku.

Mesyna to trzecie, co do wielkości miasto na Sycylii. Jest to najbardziej wysunięte miasto, na północnym wschodzie wyspy. Ostatnie na naszym szlaku. Warto tu zatrzymać się i zobaczyć szerokie ulice z niska zabudową, wejść do katedry Duomo na wieżę zegarową by zobaczyć niezapomniany widok na port oraz Cieśninę Mesyńską oraz pobliską Kalabrię. W samej katedrze znajduje się także grobowiec Francesco Fasoli. W samo południe, na owej wieży zegarowej odbywa się pokaz mechanicznych figurek, który naprawdę warto zobaczyć. Ciekawym obiektem jest również, stojąca przed wieżą – Fontana di Orione (XVI wieku) z personifikacjami czterech rzek (Tybru, Nilu, Ebro i Camaro), jako głównymi dekoracjami. Dla wielbicieli sztuki jest muzeum – Museo Regionale, w którym można podziwiać obrazy Antonella da Messina oraz Caravaggia.

Mesyna - jedno z atrakcyjniejszych miast na Sycylii
Mesyna – jedno z atrakcyjniejszych miast na Sycylii

Leave A Reply

Navigate